Riaditeľ jednej z cestovných kancelárií Vladimír Maštrla hovorí, že mnoho klientov žiada vrátiť peniaze. Pre cestovky to je však nereálne, pretože financie od klientov nemajú na účte. „Nedá sa to takýmto spôsobom urobiť, že by sme týmto ľuďom vrátili peniaze. Máme pripravené vouchery, poukaz s tým, že môžu si tí ľudia vybrať iný zájazd, iný termín," uviedol.
Michaela Černá z inej cestovnej kancelárie dopĺňa, či je rozdiel, či ľudia mali kúpenú púť, alebo zájazd v období, keď sú hranice zatvorené, alebo je zájazd naplánovaný na obdobie, keď už budú hranice otvorené. „Stornovať zájazd väčšinou nie je možné, pretože si treba uvedomiť, že aj my ako cestovná kancelária máme nejaké záväzky voči leteckej spoločnosti, hotely, autobusy a podobne, kde sa samozrejme už dopredu urobili nejaké platby. Cestovná kancelária má nárok na účtovanie si storno poplatkov," povedala.
Vladimír Maštrla verí, že púte by sa mohli postupne oživiť v lete. „Už od nedele mali otvoriť linky z Tel Avivu do Viedne, ale zatiaľ len pre izraelských občanov. Ale je to dobrý signál. Zatvorené hranice zasiahli aj kresťanov na palestínskych územiach, ktorí sú na pútnikov z celého sveta odkázaní. Sprievodca v Svätej zemi otec Michal Pitoniak zdôrazňuje, že vďaka pútnikom majú svoj každodenný chlieb. "Počas púte nám poskytujú kompletný servis. Hotely, reštaurácie, vodičov a dopravu vo Svätej zemi," uviedol.
Podľa oslovených cestoviek tak bude pre ľudí najlepšie absolvovať zrušené púte kvôli koronavírusu v náhradnom termíne.
-
Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák