Parížsky arcibiskup Aupetit protestuje proti policajnému zásahu na omši

TK KBS, rv cz, job; ml | 27. 04. 2020 14:55Paríž 27. apríla (RV) Parížsky arcibiskup ostro kritizoval chovanie polície, ktorá chcela prerušiť nedeľnú svätú omšu v jednom z kostolom hlavného mesta. "Žijeme v dobe, ktorá nám pripomína málo šťastné obdobie francúzskych dejín, ako bola okupácia," povedal arcibiskup Michele Aupetit. Pripomenul, že podľa platného práva môžu ozbrojení policajti vstúpiť do kostola iba so zvolením farára alebo v prípade ohrozenia verejného poriadku. Podľa parížskeho arcibiskupa došlo k porušeniu tohto zákona.

Zásah sa odohral v kostole sv. Ondreja. Miestny farár Philippe de Maistre slúžil svätú omšu vysielanú do jeho farnosti. Podľa smerníc pre obmedzenie bohoslužieb sa na nej mohli zúčastniť iba tí, ktorých prítomnosti je nevyhnutná k priebehu a prenosu liturgie. V zmysle tohto pravidla bol v kostole aj organista, spevák, miništrant a traja veriaci laici, ktorí sa striedali v liturgických čítaniach a pri modlitbe veriacich.

Svätá omša sa konala za zatvorenými dverami, avšak - ako konštatoval arcibiskup Aupetit - akýsi "neprajný" sused oznámil polícii, že sa v kostole koná tajná omša. Policajti vtrhli do kostola a požadovali prerušenie liturgie. Miništrant, ktorý zhodou okolnosti bol sám profesiou policajt, sa ujal vyjednávania. Nakoniec bola svätá omša obnovená, avšak lektori boli donútení opustiť kostol.

Je potrebné zachovať si zdravý rozum a skoncovať s týmto cirkusom, uviedol arcibiskup Aupetit v komentári ku škandálnemu chovaniu policajtov. Zároveň varoval, že pokiaľ sa to nezmení, bude nutné protestovať rozhodnejším spôsobom.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024