BHD online: Nemá nás ovládnuť strach, máme byť soľou pre ostatných

TK KBS, rl, phu; ml | 27. 04. 2020 11:05Bratislava 27. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Z doby, ktorú momentálne prežívame, môžeme a máme vyťažiť čo najviac. Zhodli sa na tom hostia v debate Bratislavských Hanusovych dní online. Ako kresťania sa nemôžeme nechať ovládnuť strachom, a práve my máme byť nádejou a soľou pre ostatných, uviedli český kňaz a psychiater Max Kašparů, augustinián Juraj Pigula, spisovateľ Daniel Hevier či Petr Hašek, ktorý pomáha prenasledovaným kresťanom.

Kresťania musia byť v dobe krízy ľuďmi nádeje a prejsť ju tak, aby z toho vyťažili nejaký kapitál, povedal v diskusii psychiater Max Kašparů. „Neprežiť to len tak, že sme to prešli, máme to za sebou. Nie, my musíme z toho vyjsť obohatení," uviedol. Augustinián Juraj Pigula, ktorý je priorom kláštora vo Viterbe neďaleko Ríma, hovorí, že aj v komunite sa zamýšľali nad tým, ako môžu byť kvasom a soľou v tomto čase. Uviedol, že "potrebujeme teraz konať so srdcom, nesmieme možno myslieť príliš až na tie pravidlá, ktoré sú tu, ale musíme podstúpiť aj to riziko nás," uviedol.


Petr Jašek, Čech, ktorý pomáha prenasledovaným kresťanom, a ktorý za svoju činnosť pred pár rokmi skončil v sudánskom väzení, pripomína, že v tomto čase pandémie máme príležitosť nechať sa prečistiť Božím slovom. „A to je to najlepšie asi, čo môžeme urobiť, že sa vystavíme účinkom Božieho slova," uviedol. Spisovateľ a pedagóg Daniel Hevier priznáva, že aj jemu chýba svätá omša a Eucharistia, ktorú sa snaží prijímať každú nedeľu. „Toto je naozaj pre mňa také bolestivé. Za to som dostal priestor pokračovať v mojom celoživotnom čítaní Svätého písma.“


Všetky videá a živé prenosy z Bratislavských Hanusovych dní, ktoré potrvajú do nedele, sú prístupné na internete.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024