Zavedené opatrenia proti pandémii koronavírusu zasiahli aj trh s knihami

TK KBS, rl, phu, ml; pz | 22. 04. 2020 09:30Bratislava 22. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Zavedené opatrenia proti pandémii zasiahli aj trh s knihami. Kníhkupectvá sú zatvorené a vydavateľstvá nemajú knihy komu predávať. Negatívne dopady zmierňuje len internetový predaj. Ten však nedokáže situáciu zachrániť. To sa týka aj náboženskej literatúry a kresťanských vydavateľstiev. Tie priznávajú, že ľudia v ekonomickej neistote si knihy momentálne nekupujú. Knižný trh hľadá tiež odpoveď na otázku, čo s novinkami a kedy ich vydať, keďže po skončení mimoriadnej situácie hrozí, že trh zaplaví viac nových titulov, ako si budú ľudia ochotní kúpiť. Ako sú na tom niektoré kresťanské vydavateľstvá, zisťovalo Rádio LUMEN.

Riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík hovorí, že táto situácia skomplikovala život aj mnohým kňazom. Tí totiž často kupujú potrebné veci k veľkonočným obradom v kresťanských kníhkupectvách, ako sú napríklad paškál či oleje. „Skoordinovať činnosť zamestnancov a čo najviac zefektívniť naše služby v čase pandémie naozaj nie je jednoduché. Hoci sme napriek podpore štátu utrpeli veľké finančné straty, treba povedať, že nejde iba o peniaze. Ale ide aj o to, aby sme si navzájom prejavovali súdržnosť a solidaritu," uviedol.

Kresťanské kníhkupectvá v rámci uvoľňovania opatrení sa od zajtra otvoria. Riaditeľ vydavateľstva Dobrá kniha, páter František Sočufka hovorí, že otvorením predajne však finančnú stratu nedoženú: „Moji zamestnanci, ktorí pracovali v predajniach, museli počas tejto doby ostať doma. Štát sme požiadali o dotáciu ich miezd, tak by nám to do istej miery pomohlo," uviedol. Páter František Sočufka hovorí, že ľudia aj v čase pandémie majú záujem o náboženskú literatúru. „Mnohí ľudia si myslia, že keď bolo zatvorené, vôbec nič nefunguje, pritom internetový obchod funguje," povedal.

Pozastavenie distribúcie náboženskej literatúry kvôli zatvoreným kníhkupectvám potvrdil aj Peter Novák z vydavateľstva Don Bosco. Podľa neho za posledný mesiac vydavateľstvá nedokázali pokryť ani svoje náklady. „E-shop je momentálne celkom aktívny, aj keď v porovnaní s obdobiami rokov predtým samozrejme poklesol záujem. Je už v Božích rukách, našich zákazníkov a sympatizantov, ako to s kresťanskými vydavateľstvami bude naďalej," uviedol. Viaceré kresťanské vydavateľstvá ponúkajú v týchto dňoch na internete niektoré elektronické knihy zadarmo.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022