Biskupi: Slávenie Veľkej noci bez veriacich bolo bolestné a veľmi zvláštne

TK KBS, tk; ml | 17. 04. 2020 09:00Bratislava 16. apríla (TK KBS) Veľká noc bez spoločenstva veriacich. Túto nezvyčajnú skúsenosť zažili kňazi a biskupi počas veľkonočného trojdnia. Aké to bolo? "Slávenie bez prítomnosti celého spoločenstva veriacich v katedrále bolo bolestné, ale som veľmi vďačný, že bohoslužby veľkonočného trídua prenášala televízia Lux a mohol som takto ponúknuť službu pre tých, ktorí sa rozhodli s nami duchovne zjednotiť s nami prostredníctvom vysielania televízie," odpovedá bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý slávil trojdnie v Katedrále sv. Martina.

"Uvedomujem, že televízia a internet sú teraz veľkým pomocníkom k vytvoreniu duchovných spoločenstiev a som povzbudený, keď sa dozvedám, koľkí kňazi a laickí bratia a sestry to využívajú na modlitbu a duchovnú účasť na svätých omšiach," povedal predseda biskupskej konferencie Mons. Stanislav Zvolenský.

"Prežívať Sväté Trojdnie i Veľkú noc bez priamej účasti veriacich bolo veľmi zvláštne," spomína rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. "Technika – internet nás s mnohými spojili v jedno spoločenstvo. Chvíľami som mohol viac vnímať Ježišovu opustenosť, keď už úplne sám, aj keď spočiatku obkolesený zástupmi, završoval dielo vykúpenia. Boli takí, čo stáli obďaleč a venovali sa len svojim problémom. Málo bolo tých, ktorí boli voči Ježišovi empatickí. Ale v takej atmosfére bolo zavŕšené naše vykúpenie a ja som si uvedomoval, že v tomto roku pri slávení Veľkej noci zdieľam túto atmosféru s Ježišom."[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021