Rok po požiari. Katedrála Notre Dame prehovára k veriacim i neveriacim

TK KBS, RV job; ml | 17. 04. 2020 06:35



Paríž 16. apríla (RV) Katedrála Notre Dame prehovára k srdciam veriacich i neveriacich. Každého stavia na prah toho tajomstva, všetkých prevyšuje jasom svojej krásy, povedal parížsky arcibiskup v deň prvého výročia tragického požiaru (15. 4. 2019). Pripomína, že ak si majú veriaci zachovať svoju vieru, nemôžu nikdy prestať hľadať, a neveriaci by mali spochybneniť svoju nevieru, v túžbe po zmysle, ktorá je vlastnou túžbe človeka.

Arcibiskup Michele Aupetit vstúpil do debaty o budúcnosti obnovy katedrály. Zdôraznil, že svojej pôvodnej identite musí ostať verná, inak stratí svoju dušu. Pre denník La Croix poukázal na univerzálne posolstvo tohto chrámu, tak i jeho neopomenuteľný kresťanský charakter. "Zdvíha srdce k tomu, čo je hore a zjednocuje mesto. Je jeho štítom a bránou neba," píše arcibiskup Aupetit s poukázaním na vertikálny rozmer katedrály.

Gotická katedrála je znamením, vyzývajúcim každého, aby svoj život začal chápať ako púť; chráni nás pred ilúziou hľadať spásu iba na tomto svete, v ideológii pokroku. Arcibiskup Aupetit poukazuje tiež na všeobecne kultúrnotvornú rolu tohto chrámu. Táto "Krásna kamenná Pani" - ako nazýva svoju katedrálu - pomáha k nájdeniu zmyslu nášho mesta, aby sme necítili ako izolovaní jednotlivci, osobujúci si akési práva, ale skôr ako jeden ľud, ktorá má žiť v jednote a s vedomím svojich povinností.

Parížsky arcibiskup pripomína genézu katedrály, budovanej pre veľa generácii neveľkou skupinou umelcov a remeselníkov, ktorí svoje dielo nepodpísali. Namiesto narcizmu zostali bezmena, iba s vedomím, že spoločne slúžia jedinému tajomstvu. Týmto spôsobom sa katedrála stala znamením jednoty medzi ľuďmi a tiež medzi ľuďmi a Bohom. A ako taká k nám prehovára dodnes. Keď do nej vchádzame, rodíme sa z nej opäť ako z lona matky, vchádzame do hĺbky srdca, hľadáme posledný zmysel života.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024