- Ako sa dá viesť v čase karantény pastorácia rodín?
Prvá vec, ktorú si musíme uvedomiť, že nejde o pastoráciu v zmysle ako obnovíme výrobu a čo urobíme prvé... to nie je to najdôležitejšie. Potrebujeme sa pýtať Ježiša, čo máme robiť a ako si pritom máme počínať? Ježiš sa neprestal pohybovať medzi ľuďmi, ale nie vždy rovnako. Niekedy sa pohyboval priamo, inokedy skryto a zasa inokedy bol v samote...
Aj my si musíme počínať podobne. Tak ako sme si uvedomili pred časom, všetko čo sa v rodine koná je prejav domácej cirkvi. Je dôležité aby si rodiny uvedomili, že nie sú len objektom ale aj subjektom pastorácie a preto aj v tomto čase, využívajúc prostriedky masovej komunikácie – A tu potrebujeme veľkú kreativitu. Využitie rôznych jestvujúcich spôsobov ale aj objavovanie nových.
- Vaše meno bolo spojené aj so zverejňovaním domácich liturgií, aký bol o ne záujem?
Pomerne veľký. Ľudia sa dožadovali, aby boli čím prv zavesené na weboch, či portáloch a samotné odozvy (reakcie) sa začali objavovať hlavne po reláciách o domácej cirkvi a liturgii domácej cirkvi na audio a video produkciách či programoch. Rovnako aj po rôznych online programoch
- V čom je skryté ich tajomstvo a na čo si dať pri nich pozor?
Samotné texty netvoria liturgiu, tá sa slávi, keď sa tie-ktoré texty používajú pri slávení, keď sa počúva Božie Slovo a reaguje sa naň. Môžeme si pri tom spomenúť aj na židovskú liturgiu veľkonočného sedaru, kde mali svoju úlohu jednotliví členovia rodiny. Ale aj to, ako sa vždy u Hebrejov začínal šabat, keď matka na vigíliu zapaľovala sviecu a pod.
A keď sa nám podarí prežívať stretnutie s Ježišom ako to prežívali emauzskí. To bola liturgia domácej cirkvi, ktorá vyvrcholila stretnutím za stolom pri lámaní chleba. Pritom to nemusí mať nejakú nemeniteľnú vonkajšiu štruktúru a pritom si každá rodina môže túto liturgiu kreatívne prispôsobovať a tvoriť.
- Ľuďom chýbajú verejné slávenia, osobné spojenie s kňazmi, čo by ste im odporučili?
Teraz môžeme udržovať spojenie cez mobil, cez rozhovory a hľadania nových podnetov. Rovnako sme do mnohých spôsobov domácej liturgie vložili vyjadrovanie túžby po Eucharistii v zmysle Ježišových prísľuboch o jej dôležitosti. Celé Božie Slovo stále platí.
Potrebujeme obnoviť aj túžbu po sviatosti zmierenia. Potrebujeme rovnako aj prebudiť túžbu po živote v spoločenstvách a podporovať dobrovoľníctvo.