ACN chce od našej vlády úrad splnomocnenca pre náboženskú slobodu

TK KBS, dha; ml | 16. 04. 2020 07:02



Bratislava 16. apríla (TK KBS) Slovenská kancelária nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá sa venuje pomoci prenasledovaným kresťanom i spolupráci s inými náboženskými skupinami na celom svete, žiada vládu, aby zriadila úrad splnomocnenca pre náboženskú slobodu.

ACN v stredu odoslalo všetkým členom Vlády a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky najaktuálnejšiu odbornú publikáciu o stave prenasledovania kresťanov.

„Rok 2020 ukáže, či to s ochranou náboženskej slobody myslíme vážne,“ povedal riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech. Podľa neho kroky vlády v tejto otázke ukážu, či Slovensko skutočne patrí k vyspelým demokratickým krajinám.

Národná rada Slovenskej republiky 146 hlasmi prijala v septembri 2019 Uznesenie o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete, ktorým vytvorila právny predpoklad pre ďalšie kroky k ochrane náboženskej slobody vo svete.

Expertný pohľad na náboženskú slobodu

Publikácia Trpiaci a zabudnutí – Správa o kresťanoch prenasledovaných pre vieru za roky 2017 - 2019 má podtitul Obraz zhoršujúcej sa krízy.

Obsahuje tri časti: 8 súhrnných zistení o stave náboženskej slobody vo svete, 4 prípadové štúdie, ktoré opisujú jednotlivé útoky na kresťanské komunity, či násilie na jednotlivcoch a 12 profilov krajín, ktoré by mali byť v centre pozornosti pokiaľ ide o náboženskú slobodu.

Súhrnné zistenia hovoria napríklad, že v Sýrii násilie na kresťanoch výrazne ustúpilo od konca genocídy v minulej dekáde. Naopak, prenasledovanie kresťanov sa najviac zhoršilo v južnej a východnej Ázii, kde kresťania v súčasnosti čelia extrémnemu prenasledovaniu.

„Počnúc dnešným dňom už nemôže žiaden vysokopostavený politik na Slovensku povedať, že o tejto téme nevie,“ skonštatoval Miroslav Dzurech.

Kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete

Kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete. Pre svoju vieru rozličným spôsobom trpí každý siedmy kresťan. Celkovo ide až o 300 miliónov ľudí, ktorí nemôžu svoju vieru žiť slobodne a bez strachu.

Rok 2019 bol pre kresťanom podľa Miroslava Dzurecha jeden z najkrvavejších za poslednú dekádu.

Útoky na kostoly na Srí Lanke a na Filipínach podľa Dzurecha svedčia o tom, že v súčasnosti existuje trojica nebezpečných hrozieb, ktorým čelia kresťania v južnej a východnej Ázii: islamistickí extrémisti, populistický nacionalizmus a autoritárske režimy.

„Kresťania sú po celom svete obľúbeným terčom násilných militantných extrémistov, ktorí pôsobia bez ohľadu na štátne hranice a vnímajú útoky na miestnych kresťanov ako legitímnu alternatívu teroristického útoku na Západe,“ povedal.

Medzinárodné spoločenstvo síce prejavuje obavy z prenasledovania veriacich, no stále má značné rezervy v konkrétnych krokoch na záchranu kresťanstva v niektorých regiónoch. Doteraz prijaté opatrenia nemusia podľa výskumu nadácie ACN stačiť na zabezpečenie budúcnosti ohrozených komunít.

Pomoc aj v čase pandémie

Znevýhodňovaným náboženským komunitám nepraje ani epidémia nového koronavírusu. Najnovšie informácie, ktorými disponuje ACN, hovoria, že napríklad v Pakistane kresťanom odmietajú vydávať potravinové lístky a pracovníci organizácií, ktoré majú pomoc na starosti, úmyselne obchádzajú kresťanské štvrte a domovy.

Nadácia ACN, ktorá každoročne podporuje viac ako 5000 projektov na celom svete preto oznámila, že zo svojich zdrojov uvoľní zatiaľ približne 5 miliónov eur na pomoc komunitám, ktoré sú najviac zasiahnuté epidémiou nového koronavírusu.

TK KBS informoval Dominik Harman



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024