Gréckokatolícka charita v Prešove obmedzila formy ponúkanej pomoci

TK KBS, rl, mci; ml | 15. 04. 2020 14:50Prešov 15. apríla (TK KBS) Vzhľadom na opatrenia, súvisiace so šírením koronavírusu, zrušila Gréckokatolícka charita v Prešove ambulantné formy ponúkaných služieb. Patria medzi ne denné stacionáre v Sačurove a v Humennom, aj Domov sociálnych služieb Domu svätej Anny v Starej Ľubovni. Charita obmedzila aj činnosť svojich poradní v Humennom, v Svidníku a v Prešove.

Ako uviedol riaditeľ Gréckokatolíckej charity v Prešove Peter Valíček, všetky tri poradenské centrá poskytujú služby aj naďalej, avšak predovšetkým telefonicky a prostredníctvom e-mailovej komunikácie „Tým, že tí zamestnanci vypomáhajú v Svidníku, v pobytovej službe Domu svätej Faustíny, v Humennom, tam máme dva dni v týždni otvorené jeden a pol hodiny denne, kde môžu klienti prísť do humanitárneho skladu, ak niečo potrebujú. V Prešove naše poradkyne vypomáhajú v pobytových službách ľudí bez domova," povedal Rádio LUMEN.


Pobytové formy sociálnych služieb fungujú naďalej, ale v prísnom režime. Patria sem Dom svätej Faustíny pre ženy v núdzi vo Svidníku a Domov nádeje pre závislých na Jarkovej ulici v Prešove. „Tieto dve zariadenia sú pre pohyb klientov uzatvorené úplne, to znamená celý servis zariadenia zabezpečujú a poskytujú len zamestnanci. V službách pobytových pre ľudí bez domova v Prešove, tak v týchto zariadeniach klienti môžu len v čase od ôsmej do dvanástej hodiny denne odísť vonku a len pre najnutnejšie vybavenie náležitostí," uviedol Valíček.


Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti v Prešove a v Snine ponúkajú svoje služby naďalej, no tiež v sprísnených hygienických podmienkach. Opäť riaditeľ charity Peter Valíček: „Zdravotné sestry v Prešove a v Snine pred príchodom do domácnosti pacienta zisťujú všetky okolnosti – cestovateľskú anamnézu, pýtajú sa na možné stretnutia sa s rizikovými ľuďmi, žiadame, aby bolo vyvetrané, aby používali minimálne rúška. Sestry prídu vybavené dezinfekčnými prostriedkami, rúškami, rukavicami," povedal v rozhovore s Rádiom LUMEN.


V prípade, že sa bude situácia s koronavírusom na Slovensku zhoršovať, charita prijme ďalšie opatrenia na ochranu klientov a zamestnancov.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Mária Čigášová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024