Pápež František zaslal na Veľkonočnú nedeľu list členom ľudových hnutí

TK KBS, RV zk; ml | 14. 04. 2020 20:05



Vatikán 14. apríla (RV) Svätý Otec zaslal na Veľkonočnú nedeľu list členom ľudových hnutí. Organizácie obhajujúcie práva sociálne vylúčených skupín sú činné najmä v Latinskej Amerike. Pápež im vyjadruje blízkosť v tvrdých časoch pandémie Covid-19.

Aj keď sa vírus týka všetkých, práve chudobní a skartovaní ľudia zaň teraz i v budúcnosti zaplatia tú najvyššiu daň, upozorňuje pápež František. Píše aj o dôležitosti jednoty národov: v centre pozornosti ich vlád však musí stáť človek, a nie štát či trhy.

Ohľadom mimoriadne vážnych ťažkostí, do akých kríza koronavírusu uvrhla pracovníkov bez stálej mzdy pápež konštatuje, že možno nastal čas myslieť na univerzálnu plácu pre takto vylúčených ľudí.

Pápež sa s členmi ľudových hnutí stretol už niekoľkokrát - vo Vatikáne v priebehu ich svetového stretnutia v roku 2014 i v Bolívii počas svojej apoštolskej cesty v roku 2015.

Neviditeľné vojsko solidarity a nádeje

Členovia ľudových hnutí sú v boji proti pandémii podľa Svätého Otca „neviditeľným vojskom bojujúcim v tých najnebezpečnejších zákopoch“, ktoré „nemá iné zbrane, než solidaritu, nádej a zmysel pre spoločenstvo“.

Petrov nástupca venuje pozornosť všetkým, ktorí v skrytosti, mimo reflektorov médií, pokračujú v službe iným. V španielčine píše:

„Myslím, na ľudí, predovšetkým na ženy, ktoré konajú „rozmnoženie chlebov“ v komunitných kuchyniach variac chutný guláš pre stovky detí s dvoma cibuľami a jedným balením ryže, myslím na chorých, myslím na starých ľudí. Nikdy sa neobjavujú v tradičných médiách. A to ani roľníci a roľnícke rodiny, ktoré pokračujú v pestovaní, aby produkovali zdravé jedlo bez ničenia prírody, bez toho, aby sa jej zmocňovali a aby špekulovali o potrebách ľudí. Chcem, aby vedeli, že náš nebeský Otec na nich hľadí, doceňuje ich, uznáva ich a posilňuje v ich voľbe.“

V centre pozornosti človek, nie trhy

Pápež ďakuje ľudovým hnutiam za to, že i v situácii pandémie sú nablízku núdznym, bezdomovcom, migrantom či osobám trpiacim závislosťami. Pre nich je karanténa mimoriadne náročná, píše pápež a dodáva:

„Vy ste tam, po ich boku, aby ste im to uľahčili, zmiernili bolesť. Blahoželám vám k tomu a zo srdca vám ďakujem“.

Ak chceme úspešne čeliť súčasnej kríze, v centre pozornosti musia byť ľudia, zdôrazňuje pápež, keď píše:

„Dúfam, že vlády pochopia, že technokratické paradigmy (ako tie, ktoré majú v centre štát, tak aj tie, ktoré majú v centre trh) nie sú dostatočné na čelenie tejto kríze či iným veľkým problémom ľudstva.

Teraz viac než kedykoľvek predtým musia byť v centre osoby, komunity, národy, zjednotené v prospech uzdravenia, starostlivosti, zdieľania.“

Univerzálna pláca pre ľudí v nestálych zamestnaniach

Pápež sa v liste obracia na rozličné sociálne skupiny, ako sú pouliční predajcovia, zberači druhotných surovín na recyklovanie, trhovníci, drobní poľnohospodári, stavitelia, murári, inštalatéri, údržbári a iní:

„Zlá, ktoré postihujú všetkých, vás zasahujú dvojnásobne. Mnohí z vás žijú zo dňa na deň bez akejkoľvek právnej garancie, ktorá by vás chránila. ... Vy, pracovníci neformálnej, nezávislej či ľudovej ekonomiky nemáte stabilný plat, aby ste čelili tejto chvíli... a karantény sa pre vás stávajú neznesiteľné.“

„Možno je tu chvíľa, aby sme premýšľali o univerzálnej pláci, ktorá by uznala a dala dôstojnosť šľachetným a nenahraditeľným činnostiam, ktorým sa venujete; schopná garantovať a vytvoriť niečo, čo je tak

ľudské a tak kresťanské: žiaden pracovník bez práv.“



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024