Pandémia prerušila činnosť našich univerzitných pastoračných centier

TK KBS, rl, phu; ml | 09. 04. 2020 08:05Bratislava 9. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Súčasná pandémia ochorenia Covid-19 prerušila aj činnosť univerzitných pastoračných centier. Oslovení kňazi z Bratislavy, Trenčína a Ružomberka však nesedia so založenými rukami. Venujú sa modlitbe, píšu, streamujú sväté omše a študentom sú k dispozícii cez internet aj telefón. Neodmietnu ani individuálnu prosbu o spoveď pri dodržaní všetkých opatrení. Niektorí kňazi aj učia a tak sa na diaľku venujú aj tejto činnosti. Ako trávia tieto dni univerzitní kapláni, zisťovalo Rádio LUMEN.

Študenti z trenčianskeho UPCčka sa napriek kríze stretávajú aspoň prostredníctvom internetu. Správca pastoračného centra Juraj Sedláček pre študentov tiež streamuje sväté omše a posiela im maily. „Na túto bezkontaktnú formu vytvárania spoločenstiev a vzťahov sme prešli takmer okamžite po zatvorení univerzity," povedal. Dodáva, že je tiež vždy pripravený poslúžiť študentom aj sviatosťou zmierenia. „Máme rúška, rukavice, dva metre odstup, exteriér, no a Veľkú noc pravdepodobne budem tráviť sám a a budem samozrejme aj takým tichom, aj reflexiou, modlitbou, rozjímaním, ale aj štúdiom.“


V týchto týždňoch utíchlo aj Univerzitné pastoračné centrum na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Kaplán Jozef Žvanda tieto dni trávi pri svojej mame a bratovi, ale nezabúda ani na študentov, ktorým na webovej stránke píše duchovné zamyslenia. „V rámci charity navštevujeme chudobných, rodiny, alebo seniorov a snažíme sa im nejakú charitatívnu pomoc," povedla. Nový koronavírus zastavil život aj v najväčšom Univerzitnom pastoračnom centre na Slovensku, v bratislavskej Mlynskej doline, ktoré spravujú bratia verbisti.

Kaplán, páter Martin Štefanec hovorí, že opatrenia sa dotkli aj ľudí, ktori sa pripravovali na prijatie sviatostí. "Bol naplánovaný termín na máj, kde mal prísť pán biskup do UPC a udeliť tieto sviatosti týmto katechuménom, ale z dôvodu tejto situácie sa to odloží na neskôr," uviedol P. Martin. Kvôli pandémii museli centrá na celom Slovensku zrušiť aj viacero tradičných podujatí.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák

-

Snímka: Ilustračná[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021