Biskup Galis: Prežime tieto chvíle čo najintenzívnejšie v spojení s Kristom

TK KBS, tga; ml | 07. 04. 2020 08:05Bratislava/Žilina 7. apríla (TK KBS) Prežime tieto mimoriadne chvíle čo najintenzívnejšie v osobnej viere a spojení s Kristom. To želá svojim veriacim žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Myslí na nich a sprevádza ich svojím požehnaním. Verí, že "naše malé rodinné spoločenstvá, malé domáce cirkvi, stanú semenami, ktoré sa životodarnou milosťou Ježiša Krista, víťaza nad hriechom a smrťou, stanú nositeľmi viery, nádeje, lásky a nového života," povedal v rozhovore pre TK KBS.

- Veľkonočné bohoslužby budú pre pandémiu bez účasti veriacich. Ako to vnímate? Zažili ste už podobnú skúsenosť vo svojom živote? 

Biskup je v prvom rade poslaný k veriacim, aby ich viedol, aby sprítomňoval Ježiša vo sviatostiach a hlásal Božie slovo. Nebolo ani pre mňa ľahké prijať situáciu, keď komunikácia s ľuďmi je minimalizovaná. Niektoré okamihy izolácie mi pripomínajú moju kňazskú službu počas minulého režimu. Ale to bolo z iných pohnútok. Takúto mimoriadnu skúsenosť som v mojom živote ešte nezažil. Je to však aj pre mňa nová výzva, aby som sa pýtal Pána, počúval Jeho a mojich spolupracovníkov, čo môžem robiť pre bratov kňazov a pre mne zverený Boží ľud v miestnej Cirkvi, ktorú spravujem.

- Ako budete sláviť tohtoročné trojdnie a akou formou sa môžu k vám symbolicky pripojiť veriaci?

Nikdy som si nevedel predstaviť veľkonočné slávenie bez primeranej asistencie, slávnostnosti a iste aj organizovanosti a hojnej účasti ľudu. Tohto roku veľkonočné trojdnie a slávnosť Kristovho zmŕtvychvstania bude len s bratmi kňazmi z úradu a katedrály, ktorí budú aj asistovať namiesto seminaristov, ktorí sú doma vo svojich farnostiach. Náš katedrálny chrám nateraz nemá potrebné technické vybavenie na prenos liturgie. Avšak stále povzbudzujem kňazov, aby v rámci svojich možnosti a pri rešpektovaní všetkých nariadení „slávili“ tieto dni vo farských chrámoch a veriaci sa k nim pripojili modlitbami v domácnostiach. Povzbudzujem tiež rodiny, aby sa deti aj rodičia pekne obliekli, zažali sviecu, spolu sa modlili a spievali liturgiu.

- Nebude tradičné svätenie olejov, vigílie či krížové cesty... čo odporúčate veriacim, ako prežiť intenzívnejšie spojenie s vami, počas Veľkej noci? 

Pri stretávaní s bratmi biskupmi najmä z misijných diecéz vo svete som sa čudoval, keď mi napr. jeden z nich povedal, že má všetkých kňazov 12, ako apoštolov, ktorí sú niekedy vzdialení aj stovky kilometrov. Na moju otázku ako slávi slávnostné bohoslužby mi povedal, že vždy sú krásne a radostné, sú prejavom viery prítomného spoločenstva. Viem, že mnohé farnosti sú prepojené s rodinami sociálnymi sieťami alebo majú možnosti ponúkané verejnoprávnymi médiami. Prežime tieto mimoriadne chvíle čo najintenzívnejšie v osobnej viere a spojení s Kristom. Aj ja na vás pamätám, modlím sa za vás a sprevádzam vás hojným požehnaním.

- Čo želáte veriacim na Slovensku k Veľkej noci a ďalším dňom?

Nech sa tie naše malé rodinné spoločenstva, malé domáce cirkvi, stanú semenami, ktoré sa životodarnou milosťou Ježiša Krista, víťaza nad hriechom a smrťou, stanú nositeľmi viery, nádeje, lásky a nového života.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023