Medzinárodná katolícka charita už myslí na budúce dôsledky pandémie

TK KBS, RV mh, jb; ml | 03. 04. 2020 13:40



Vatikán 3. apríla (RV) Generálny sekretár Medzinárodnej katolíckej charity vyjadril obavy, že pandémia by mohla „viesť k stigmatizácii nakazených koronavírusom ako aj k diskriminácii zraniteľných skupín v spoločnosti, ako sú migranti a utečenci“. Organizácia pozorne analyzuje situáciu a zapája svoju sieť do zápasu s touto výzvou.

Medzinárodná katolícka charita Caritas Internationalis, ktorej poslaním je podieľať sa na misii Katolíckej cirkvi v službe chudobným a podporovať charitu a spravodlivosť po celom svete, prispôsobuje svoju činnosť pohotovostnej situácii pandémie koronavírusu. Generálny sekretár organizácie Aloysius John v rozhovore pre vatikánsky denník L´Osservatore Romano v jeho elektronickom vydaní z 2. apríla uviedol:

„V tomto čase silnej krízy, ba i tragédie, pokračuje Medzinárodná charita v práci prijímania, sprevádzania a pomoci tým, ktorých sa to priamo či nepriamo dotýka. Aby sme lepšie čelili kovidu-19, kľúčovým je zber informácií a osveta. Osoby, obzvlášť tie najzraniteľnejšie, musia mať právo na informácie a dostať správne nasmerovanie, aby sa vyhli nakazeniu.

Toto sa koná využívaním médií, ktoré prevádzkuje Katolícka cirkev, ako rádio či noviny. V Rwande napríklad Cirkev šíri pre komunity výzvy, aby si uvedomili nebezpečenstvo. V Singapure miestna charita sprevádzkovala službu dohliadania, na pripomínanie všetkým, že je nevyhnutné dodržiavať opatrenia osobnej hygieny.

V Taliansku inštitúcie Charity pokračujú vo svojej misii pre chudobných cez vývarovne, distribúciu teplých jedál a nocľahárne. Okrem toho poskytuje seniorom službu „na diaľku“ cez pomoc mladých dobrovoľníkov. V Medzinárodnej charite sme zriadili krízovú bunku Covid-19 a vytvorili sme pracovnú skupinu, aby monitorovala, sledovala a poskytovala informácie a pomoc našej sieti.

Službu chudobným nemôže vírus zastaviť. Kreatívnym úsilím a zachovávaním všetkej prevencie budeme naďalej pomáhať tým najzraniteľnejším.“

Zodpovednosť za zastavenie pandémie je spoločná a podobne aj pomoc chudobným v prejavovaní solidarity, čo často pripomína aj Svätý Otec František, zdôraznil ďalej v rozhovore pre vatikánsky denník generálny sekretár Caritas Internationalis Aloysius John:

„Sme prepojení, ale aj krehkí; bojovať proti šíreniu sa vírusu je predovšetkým kolektívna zodpovednosť. Zároveň musíme vychádzať v ústrety potrebám tých, ktorí nie sú nakazení, ale sú nepriamymi obeťami tejto krízy. Pýtam sa ako tie tisícky Bangladéšanov, čo sa živia pouličným obchodom, zvládajú tento mimoriadny čas.

V Medzinárodnej charite máme obavy aj o ľudí v najchudobnejších krajinách, ktorým hrozí, že prídu o príjem zo svojej práce, v ktorej nemôžu pokračovať. A čo povedať o tých s nestálym zamestnaním, ktorí sú bez sociálneho poistenia?

Myslím, že nastal čas preukázať solidaritu, lásku a starostlivosť. Minulý piatok nám pápež František povedal, že koronavírus musí viesť aj k tomu, že vydáme zo seba to najlepšie; a je to tak, musí sa na svetlo dostať ľudskosť, pretože všetci sme ľudské bytosti a musíme žiť v solidárnosti ako jedna ľudská komunita. To by sa mohlo dosiahnuť cez delenie sa o prostriedky, pomáhaním tým, čo potrebujú podporu, ako to robia pobočky Charity na južnej pologuli.

Tento duch bude ešte potrebnejší, keď už budeme von z tejto tragédie. Okrem toho dúfam, že to, čo sa deje v Európe, nám nezabráni ujímať sa starostlivosti a podieľať sa na riešení problémov a ťažkostí druhých.“



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024