Riaditeľ Katolíckeho biblického diela Ziolkovský: Ján Pavol II. nám chýba

TK KBS,rp; rp | 02. 04. 2020 15:05



Bratislava 2. apríla (TK KBS) Pred 15 rokmi, 2. apríla 2005, sa vrátil do domu Otca sv. Ján Pavol II. riaditeľ Katolíckeho biblického diela Anton Ziolkovský patrí ku generácii, ktorá si viac ako dve desaťročia svoj život viery spájala s týmto svätým pápežom. “Čítali sme jeho príhovory, prežívali sme eufóriu z jeho zahraničných návštev,” spomína.

Ján Pavol II. mal rád Slovákov. Možno preto, že pochádzal z poľského juhu a preto k nám nemal ďaleko. Miloval Tatry. “Slovenskí biskupi a kňazi v Ríme hovorili o ňom v superlatívoch. Za socializmu bol náš náboženský útlak umocnený podceňovaním všetkého, čo bolo slovenské.

Slovenský ústav v Ríme so Š. Náhalkom, J. Tomkom, Š. Vrablecom, D. Hrušovským, P. Hnilicom a mnohými ďalšími bol celé tie desaťročia majákom slovenského duchovného a národného života. Po páde komunizmu sa ovocie tohto dedičstva naplno vrátilo aj na Slovensko. Vďaka týmto veľkým mužom slovenského národa k nám Svätý Otec prišiel po novembrovej revolúcii ako k dobrým známym, priateľom,” pripomína Ziolkovský.

Katolícka cirkev podľa neho mimoriadne prispela k formovaniu slovenskej štátnosti. “Najskôr v decembri 1977, keď bola vyhlásená slovenská cirkevná provincia, ktorá kopíruje dnešné hranice Slovenska. A potom to bol pápež Ján Pavol II., ktorý najskôr urobil voči Slovákom dva bezprecedentné kroky. Hoci Slováci nemali v tom čase vlastný štát, navštívil slovenský ústav v Ríme. A v roku 1990 po prílete do Bratislavy pobozkal slovenskú zem. Nikdy nezabudnem, keď som pred nástupom do kňazského seminára v roku 1995 bol na svätej omši v Levoči s Jánom Pavlom II. (vtedy ako mimoriadny rozdávateľ svätého prijímania). Dodnes si pamätám mnoho detailov z tejto nádhernej slávnosti,” spomína Ziolkovský, ktorý už ako kežmarský kaplán som bol s veriacimi pri jeho tretej návšteve Slovenska v Rožňave, kde už bolo naplno vidieť, ako veľmi pokročila na jeho tele Parkinsonova choroba.

Pred 15 rokmi sa Ziolkovský balil, lebo skoro ráno mal cestovať po sviatkoch do Ríma, kde začal na Gregoriane postgraduálne štúdium. “Vtedy v priamom prenose oznámil jeden z kardinálov, že Ján Pavol II. zomrel. Cesta do Ríma bola tichšia ako kedysi. Hoci sa jeho úmrtie očakávalo a pre svoj vek som nemohol naplno zažiť jeho pôsobenie, všetci sme cítili, že jeho smrťou sa skončila jedna veľká éra,” konštatuje Ziolkovský.

Riaditeľ Katolíckeho biblického diela upozorňuje, že Jána Pavla II. Boh si povolal za pápeža. “Jeho, Poliaka, človeka z východnej Európy, ktorá bola v područí komunizmu, aby viedol Katolícku cirkev. Celý život sa venoval teologickej a filozofickej antropológii, veľmi dobre rozumel, aké škody komunizmus spôsobuje a zanecháva v ľudských dušiach. Rovnako predvídal aj zhubné následky individualizmu a konzumizmu, ktoré žiaľ, patria k hlavným súčasným charakteristikám liberálnej kultúry,” zdôraznil Ziolkovský.

Keď jeho telo bolo vystavené k úcte, čakal so spolužiakmi zo slovenského kolégia od desiatej večera do piatej ráno (rad začínal na konci Via Conciliazione), aby sa k jeho telu aspoň na niekoľko minút dostali, pomodlili sa a mohli sa Bohu poďakovať za tohto veľkého muža.

“Ján Pavol II. nám chýba. Posolstvo jeho života, jeho viera, jeho bezprostrednosť, to všetko zostáva. Jeho čisté srdce a dobrota budú navždy svedectvom, že človek, ktorý svoj život naplno venuje Bohu, stáva sa nástrojom lásky, dobra, a pokoja. Svätý Ján Pavol II., oroduj za nás,” napísal Ziolkovský na sociálnej sieti.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024