"Mnohí kresťania totiž pracujú v turistickom ruchu," vyhlásil v rozhovore s jej nemeckou sekciou Ibrahim Faltas z františkánskej Kustódie Svätej zeme, ktorý v jej rámci zodpovedá za vnútorné vzťahy s palestínskymi a izraelskými úradmi.
"Takúto situáciu sme tu mali iba za intifády," dodáva. Príjmy z turizmu však financuje aj farnosti, katolícke školy, hospice a domovy pre seniorov, prevádzku Kustódie, vysvetľuje pôvodom egyptský rehoľník. "Naši zamestnanci tak nemajú príjem a my nevieme, ako dlho im zaistíme plat," opisuje jeho taliansky spolubrat Alberto Joan Pari.
Cestovná kancelária františkánskej Kustódie odriekla bohoslužby pútnikov 12. marca; v Betleheme vyhlásili palestínske úrady karanténu už na začiatku mesiaca. Tamojšie školy, univerzity, mešity a kostoly boli uzatvorené, vrátane Baziliky Narodenia Pána.
Situáciu ešte viac sťaží odloženie tradičnej veľkopiatkovej zbierky na Svätú zem, ktorá tvorila 80 percent našich príjmov, informujú rehoľníci z jeruzalemskej Kustódie. Dúfajú, že na jeseň, počas druhej pútnickej sezóny roku, sa situácia zvráti. Do tej doby prosia o modlitbu, dary a štipendiá (Upravené).