Pandémia zatvorila aj semináre, bohoslovci študujú individuálne doma

TK KBS, rl, phu; ml | 02. 04. 2020 11:50Bratislava 2. apríla (TK KBS) Pandémia ochorenia COVID-19 zatvorila na Slovensku aj kňazské semináre. Zo štyroch rímskokatolíckych seminárov momentálne bohoslovci obývajú len jeden. Budúci kňazi zo všetkých diecéz, okrem Spišskej, študujú individuálne doma.

Podľa rektora nitrianskeho seminára to vyzerá tak, že tento akademický rok ich bohoslovci do lavíc už nezasadnú a do seminára sa vrátia najskôr v septembri. Podľa Mariána Dragúňa, rektora Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre, kde študujú bohoslovci z Nitrianskej, Žilinskej, aj Banskobystrickej diecézy, je vysoko pravdepodobné, že bohoslovci sa vrátia až po letných prázdninách. „Predpokladá sa, že bohužiaľ v tomto semestri sa už riadnou formou nebude prednášať. Elektronickou formou komunikácie sa dokončí vlastne celý tento semester. Takáto je zatiaľ prognóza. My sme s nimi samozrejme v kontakte, aj individuálne, predstavení," povedal Rádiu LUMEN.


Doma sú aj bohoslovci Košickej arcidiecézy a Rožňavskej diecézy. Podobne, ako ich kolegovia z Nitry študujú dištančne. Hovorí rektor košického seminára svätého Karola Boromejského Štefan Novotný „Mali sme nádej, že to bude len na dva týždne, ale ako ukazuje situácia, je to troška na dlhšie, každopádne aj bohoslovci majú svoj režim, alebo teda je im odporúčaný taký denný režim ktorý si majú zachovávať. Ďalšia vec, ktorú zabezpečuje zase fakulta, majú k dispozícii materiály na štúdium, to je otázka vysviacok, duchovných cvičení, štátnych skúšok. Zatiaľ na to nemáme nejakú odpoveď, zatiaľ všetko platí, ako bolo," uviedol.


Jediný kňazský seminár, ktorý momentálne nezíva prázdnotou, je Seminár Jána Vojtaššáka v Spišskom Podhradí. Jeho rektor Peter Majda hovorí, že prijali viacero opatrení, aby sa nákaza za múry seminára nedostala. „Do kňazského seminára majú v súčasnej situácii cudzie osoby vstup zakázaný. Denne slávime komunitnú svätú omšu. V utorky slávime sväté omše aj pre Rádio LUMEN," povedal. Dokedy ostanú semináre a fakulty zatvorené, momentálne nevie povedať nikto, dodalo Rádio LUMEN.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022