Kresťania z celého sveta sa spájajú v modlitbe za uzdravenie tohto sveta

TK KBS, acn; ml | 02. 04. 2020 11:21Bratislava 2. apríla (TK KBS) Čo začalo v Ázii sa postupne rozšírilo do celého sveta. Avšak kým v Číne už podľa dostupných údajov dostávajú vírus Covid-19 pod kontrolu, v Európe a USA zúri čím ďalej, tým silnejšie. Už dve tretiny mŕtvych pochádzajú z Európy a v Taliansku, Španielsku a USA sa nachádzajú hlavné ohniská nákazy.

V Taliansku už ochoreniu podľahlo vyše 11-tisíc ľudí, medzi nimi aj vyše 50 kňazov. Na obrázku sú niektorí z nich – z provincie Bergamo, kde je vírus najviac rozšírený.

Ďalším epicentrom sa stáva štát New York na východe USA. V centre New Yorku leží aj farnosť Svätého Jána Nepomuckého, v ktorej sa dodnes schádzajú americkí Slováci a slúžia sa pre nich sväté omše po Slovensky. Aj oni sa musia vyrovnávať so zákazom navštevovania bohoslužieb.

Pre veriacich to predstavuje skúšku ich viery a pre farnosti veľkú skúšku manažovania farnosti v krízovom stave.


“Všetky inštitúcie sa prispôsobujú novej situácii vyvolanej vírusom COVID-19; aj naša farnosť musí robiť zodpovedné rozhodnutia, najmä preto, lebo nedostávame milodary, ktoré farníci osobne obetovali počas denných a víkendových svätých omší,” napísal Richard Baker, správca slovenskej farnosti Sv. Jána Nepomuckého.

Na Slovensku biskupi oznámili, že Veľká noc sa bude sláviť v prázdnych kostoloch – zákaz návštev bohoslužieb sa predĺžil a platí až do odvolania. „Sme vo výnimočnej situácii, akú sme doteraz nezažili. Včera (v piatok, pozn. red.) pri Urbi et Orbi pápež František povedal, že to dokážeme jedine spoločne. Lebo všetci máme zodpovednosť jeden za druhého,“ pripomenul predseda KBS Stanislav Zvolenský.

Kresťania z celého sveta odkazujú: nie ste v tom sami

O to viac je potešujúce, že súčasná kríza odhaľuje aj to dobré v nás. Kresťania po celom svete vedia, že bez ohľadu na národnostnú príslušnosť sme všetci bratia a sestry. A v súlade s týmto vedomím sa všetci na čele so Svätým Otcom spájame v modlitbe za uzdravenie tohto sveta – po materiálnej, ale aj po duchovnej stránke.

V Indii je do 14. apríla všetko zatvorené a čas trávia vo svojích domovoch. Viacerí tvrdia, že uzávera potrvá ešte dlhšie. Najviac tým trpia chudobní ľudia, medzi ktorých patria predovšetkým kresťania. "Píšem vám, aby ste vedeli, že celá Cirkev v Indii na vás myslí a modlí sa za vaše rodiny, za všetkých členov ACN, za všetkých dobrodincov a za všetkých tých, ktorí trpia kvôli aktuálnej kríze. Každý deň za vás všetkých vysluhujeme Eucharistiu. Modlím sa za to, aby Pán uzdravil a ochránil všetkých vás. Zároveň prosím o modlitby aj ja vás,” napísal ACN Chacko z Varanasi z Indie.

Z Kuby sa ozval Mons. Arturo González Amador, biskup diecézy Santa Clara: “Aj z tohto kúta sveta vás ubezpečujem, že trpíme s vami, s Európou, s celým ľudstvom. Tiež však zdieľame nádej, ktorá sa nám zjavuje v umučenom a zmŕtvychvstalom Kristovi. Prvé aj posledné slovo bude vždy patriť láske, a Boh je Láska. Smrť nikdy nebude mať posledné slovo. Musíme byť svedkami nádeje.”

Modlíme sa za vás a za všetkých, ktorí trpia kvôli pandémii Covid-19. Vieme však, že Boh nikdy neopustí svoje dietky. Sme s vami spojení v neustálej modlitbe a vkladáme celé trpiace ľudstvo do rúk Panny Márie. Nech Matka sprevádza nás všetkých v našom utrpení, nech nám od neho uľaví a nech privíta v Nebi tých, ktorých nám už zákerná choroba vzala.”

Zdroj: ACN[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024