Tento čas v jeho rodine využívajú ho na plnenie starých a nesplnených predsavzatí. „Napríklad, pred pár rokmi sme si dali záväzok prečítať Sväté Písmo za rok pomocou na to určenej brožúrky . Keď máme viac času, konečne dokážeme pravidelne a výrazne ukrajovať z porcie tohto záväzku. Občasnú modlitbu ruženca sme zmenili na každodennú záležitosť a podľa situácie pridávame aj iné modlitby, či reakcie na výzvy cirkvi - pôst za ukončenie šírenia koronavírusu a výzvy pápeža Františka,“ približuje moderátor rádia LUMEN.
Intenzívnejší duchovný život rodičov automaticky privádza podľa neho bližšie k Bohu aj najmenších členov rodiny. „Tri a polročná dcéra sa nás častejšie pýta na to, kedy Ježiško zastaví vírus a v modlitbe ho prosí, aby sa už mohla konečne hrať na preliezkach so svojimi kamarátmi. Mimoriadne naše ratolesti zaujala krížová cesta ulicami nášho bytu. Obrázky s jednotlivými zastaveniami rozmiestnime v priestore nášho bytu a v rodinnej procesii spevom s krížom a so sviečkou absolvujeme improvizovanú formu tejto modlitby. Chápem, že možno si čitatelia týchto slov povedia, že oni musia mať asi deti, ktoré nehovoria, neplačú a nepotrebujú každú chvíľu papať, cikať, či kakať..., no nie je to tak. 3,5 ročná dcéra je veľmi energická a 1,5 ročný syn tiež dá zabrať,“ hovorí Ivo Novák s tým, že pri sledovaní svätej omše aj oni 10x odbiehajú, často nič pre plač detí nepočujú a ich modlitba ani náhodou nie je chvíľa sústredenej meditácie. „Všetko sa deje tak, ako je to v rodine s malými deťmi prirodzené - s hlukom, radosťou, plačom, pohodou i nervozitou. Je potrebné mať vôľu niečo navyše v tomto čase urobiť napriek podmienkam aké máme,“ zdôraznil.
Novákovci nezabúdajú ani na pravidelné výlety do prírody. „Vyberáme si trasy mimo masovo navštevovaných turistických miest a za pol dňa v prírode často nikoho nestretneme, takže je to maximálne bezpečné a maximálne prospešné,“ dodal moderátor rádia LUMEN.