Svätý Otec František ocenil postoj vlád: Životy ľudí sú na prvom mieste

TK KBS, RV mh, jb; ml | 30. 03. 2020 14:35Vatikán 30. marca (RV) Pápež František oceňuje vlády, ktoré v čase nákazy Covid-19 vo svojich rozhodnutiach dali na prvé miesto ochranu obyvateľstva, a nie samotné ekonomické záujmy. Vyjadril sa tak v liste napísanom vlastnou rukou.

Ide o list, ktorý napísal Svätý Otec v sobotu 28. marca. Adresátom je jeho dlhoročný priateľ, argentínsky sudca Roberto Andrés Gallardo Querido, predseda Celoamerického výboru sudcov za sociálne práva (Comité Panamericano de Juezas y Jueces por los Derechos Sociales).

Pápež František konštatuje, že zdravotné opatrenia vlád sú síce ľuďom nepríjemné, avšak sú „pre spoločné dobro a väčšina z ľudí ich prijíma pozitívne“.

Záchrana ľudských životov je v tejto situácii prioritou, pokračuje pápež: „Vlády, ktoré čelia kríze týmto spôsobom, ukazujú priority svojich rozhodnutí: na prvom mieste sú ľudia. Bolo by smutné, keby sa rozhodli opačne, čo by viedlo k mnohým úmrtiam, k istému druhu vírusovej genocídy.“

V liste pápež František upozorňuje aj na dôsledky, ktoré sa v súvislosti s pandémiou objavia, ale žiaľ už i objavili: hlad, najmä u ľudí bez trvalej práce, násilie, úžera apod. Ako píše, nad riešením týchto problémov sa už zamýšľal spolu s Dikastériom pre integrálny ľudský rozvoj.

V tejto súvislosti pápež pripomína knihu profesorky University College v Londýne Mariany Mazzucato z roku 2018 o hospodárskej budúcnosti a globálnej ekonomike (The Value of Everything. Making and Taking in the Global Economy - Hodnota všetkého. Kto ju vytvára a kto umenšuje v globálnej ekonomike).

Vlastnoručne napísaný list Svätý Otec ukončuje apoštolským požehnaním a pripomenutím ochrany Matky Božej, s podpisom „brat František“.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023