Epidémia, ktorá najviac trápi Taliansko, sa dotkla miestnych Slovákov

TK BS, rv, phu, ml; pz | 27. 03. 2020 09:57Bratislava/Rím 27. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Epidémia koronavírusu, ktorá v súčasnosti najviac asi trápi Taliansko, sa dotkla aj miestnych Slovákov. Medzi nimi sú aj kňazi a študenti teológie z rehole saleziánov. Budúci slovenskí saleziánski kňazi sa pripravujú na povolanie v Turíne, v meste, kde kongregáciu založil svätý Ján Bosco.

Epidémia a všetky opatrenia ich zasiahli v tomto severovýchodnom talianskom meste v regióne Piemont. So saleziánom Jánom Butkovským, ktorý je tiež teraz v Turíne, sa spojil Pavol Hudák z Rádia LUMEN, ktorý bol zvedavý, ako prežívajú súčasnú situáciu. Hovorí, že po vypuknutí pandémie sa ho známi často pýtali, aká je tam situácia a či sa nevráti domov.

„Kam by som asi šiel? Dokonca som aj viacerým tak odpísal, že toto je môj domov," uviedol. Ján Butkovský hovorí, že ešte pred mesiacom by málokto povedal, že sa situácia tak zmení. A sám bol lyžovať na severe v Alpách. Aj keď sa hovorí, že Taliani situáciu podcenili, Ján Butkovský má preto určité pochopenie. „Nikto s tým nemal do tej doby nijakú veľkú skúsenosť okrem Číny a tu v Európe sme si ani nemysleli, že sa niečo také môže stať aj nám. Bezpečnostné opatrenia nejakým spôsobom priniesli do komunity viacej uvažovania, premýšľania nad tým, čo sa deje," povedal.

Aj keď sa saleziáni v Turíne zatiaľ novým koronavírusom nenakazili, epidémia sa ich napriek tomu osobne dotýka, keďže ochorelo veľa ľudí, ktorých osobne poznali alebo poznajú. „Prišla aj ďalšia taká výzva, ktorú žijeme, výzva nášho biskupa, ktorý vyzval všetky rehoľné komunity, zasvätených kňazov diecézy, aby tento čas sme prežívali viac v modlitbe, v ústraní, stíšení sa v obetách," spomína Ján Butkovský. Dodáva, že aj keď svoju činnosť museli prerušiť, veľmi je povzbudený z prístupu mladých ľudí k tejto situácii. „Snažia sa vytvárať videorozhovory, videostretká," uviedol.

Saleziánskym študentom kvôli koronavírusu tiež zavreli školu. Výučba teológie však pokračuje prostredníctvom internetu či rôznych nahraných prednášok.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024