Taliansko hlási desiatky kňazov, ktorí položili život v zápase s vírusom

TK KBS, kap, msp; ml | 23. 03. 2020 16:05Taliansko 23. marca (TK KBS) Aj Katolícka cirkev prežíva v dôsledku koronavírusu bolesť. V Taliansku už zomreli desiatky katolíckych kňazov. Mnohí z nich sa nakazili, pretože druhým ľuďom chceli byť nablízku v ich núdzi. Väčšina z nich v dôsledku vysokého veku sama patrila k rizikovej skupine. V diecéze Parma však nedávno zomrel aj duchovný pastier vo veku 55 rokov. Nakazil sa pravdepodobne pri návšteve chorej seniorky, o ktorú sa duchovne staral. Väčšinu mŕtvych má lombarská diecéza Bergamo. V severotalianskej provincii zomrelo doteraz 17 duchovných. 

Fotografie z oblasti vyvolávajú v celom svete obavy. Vojenské transporty s nákladnými autami musia odvážať dlhé rady rakiev, pretože miestne krematóriá sú preplnené. Kliniky vyzerajú ako bojiská. Umieráčiky vôbec neutíchajú. Uprostred tejto biedy sa Cirkev snaží - v situácii zákazu vychádzania a nebezpečenstve nákazy – nejakým spôsobom ostať ľuďom nablízku. 

Jedným z tých, ktorí sú tvárou takéhoto úsilia, je 84-ročný Aquilino Apassiti. Je nemocničným duchovným v bergamskej Nemocnici Jána XXIII. Vo viacerých telefonických rozhovoroch vykreslil dramatickú situáciu týchto dní: „Ľudia zomierajú osamote, bez toho, aby k nim niekto mohol prísť a rozlúčiť sa".

Prežil Druhú svetovú vojnu; počas nasadenia v oblasti Amazónie musel čeliť malomocenstvu a malárii, ale „takéto šokujúce scény ako teraz som nezažil", tvrdí kapucín. Na klinike môže pracovať len s maskou. To je pre neho veľké obmedzenie, pretože nemôže pacientom darovať „ani úsmev".  Často nemôže v dôsledku prísnych ochranných predpisov poskytnúť viac než pár slov útechy. 

Zvlášť bolestné je, hovorí Apassiti, že príbuzní nemajú nijakú možnosť  trúchliť nad zomrelými z tváre do tváre. Snaží sa preto rodiny kontaktovať smartfónom a spoločne sa s nimi modliť. Jednej vdove do telefónu povedal: „Stojím tu pri rakve vášho manžela, modlime sa teraz k Bohu, nech vám Pán dá útechu vo vašej bolesti". Potom sa on aj vdova rozplakali. 

Kuriálny kardinál Angelo Comastri povedal, že kňazi z Bergama sú príkladom „skutočného hrdinstva". Rehoľník Apassiti ostal zahanbený: "Necítim sa ako hrdina," hovorí. Obdivuje oveľa viac lekárov a zdravotné  sestry. „Je to hrozné vidieť črty ich tváre za maskami; pracujú osem hodín v kuse – temer bez nadýchnutia." Na seba takmer nepomyslí, strach z vírusu nemá. „Mám 84 rokov, čoho by som sa mal báť?"

Medzitým bergamský biskup Beschi v sobotu povedal, že viacerí ďalší infikovaní kňazi budú musieť byť hospitalizovaní. Niektorí sú vo vážnom stave. Beschi hovoril o čase „ťažkej skúšky". Jej cieľom je zdieľať bolesť s chorými. „Som presvedčený, že núdza, ktorú prežívame, otvorí naše srdce pre svetlo a silu Ducha Svätého", uviedol biskup. „Zosnulí pastieri nás inšpirujú k väčšej obete pre Boha a ľudí."

Zdroj: KAP / Preložila: Mária Spišiaková[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024