Komunita Sant’Egidio: Služba chudobným nekončí, len má iné formy

TK KBS, szr; ml | 21. 03. 2020 21:00Bratislava 21. marca (TK KBS) Ľudia bez domova patria v čase pandémie koronavírusu k najohrozenejším skupinám. Často sú už v pokročilom veku a majú podlomené zdravie. Mnohé z opatrení, ktoré boli zavedené, majú na nich vážny dopad. Ľudia bez domova nebudú dostávať almužnu a nie všetci sa môžu dostať k jedlu a k teplému oblečeniu.

Komunita Sant’Egidio sa aj preto rozhodla ďalej pokračovať vo svojej službe. Síce v sprísnenom režime a rešpektujúc všetky odporúčané opatrenia, no pokračuje pravidelná služba a distribúcia jedla. V najbližších dňoch im budú rozdávané aj ochranné rúška a dezinfekčné prostriedky. Súčasťou služby je aj šírenie osvety a odporúčania ako sa chrániť pred nakazením, či ako postupovať ak by sa prejavili príznaky.

Komunita Sant’Egidio intenzívne pokračuje v službe aj v ďalších krajinách, ktoré sú už masívne zasiahnuté nákazou. V Taliansku je aktívnych mnoho dobrovoľníkov, ktorí aj naďalej prinášajú jedlo ľuďom na ulici. Takisto komunitné jedálne, kde sa podáva polievka, zostávajú otvorené. Samozrejme sa tak deje popri dodržiavaní preventívnych hygienických opatrení, ako napríklad obmedzenie počtu ľudí, ktorí môžu naraz vstúpiť, a udržiavanie fyzickej vzdialenosti medzi jednotlivcami.

Komunita Sant’Egidio všetkých povzbudzuje, aby sa snažili vysporiadať so štátom nariadenou izoláciou aj tým, že budú udržiavať kontakt so starými ľuďmi a hendikepovanými, zvlášť tými, ktorí obývajú rôzne ústavy, kde sú zakázané návštevy. Môžu to robiť prostredníctvom telefonátov, videohovorov, listov a textových správ.

Prezident Komunity Marco Impagliazzo v rozhovore pre Vatican Media povedal, že je v týchto časoch veľmi dôležité pamätať na tých najzraniteľnejších, ako sú ľudia bez domova, starí a pacienti zdravotných zariadení. "Musíme nájsť nové spôsoby, ako týmto ľuďom zostať nablízku, samozrejme so zachovávaním preventívnych opatrení proti šíreniu nákazy. To si vyžaduje dosť dôvtipu, kreativity, zápalu a tiež lásky ", povedal. Vyzval tiež k "morálnej reakcii" na súčasnú krízu.

"Potrebujeme občanov, ktorí si síce budú vedomí rizika, ktoré podstupujú, ale budú k nemu pristupovať bez strachu. Ich cieľom bude solidarita s druhými, snaha o dobro celku, a to vrátane tých najchudobnejších a najslabších," dodal prezident Komunity.

TK KBS informoval Slavo Zrebný[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021