Saleziáni dona Bosca majú prvý prípad kňaza nakazeného na koronavírus

TK KBS, rha; ml | 21. 03. 2020 18:30Bratislava/Poprad 21. marca (TK KBS) Prvým katolíckym kňazom na Slovensku, ktorý mal pozitívny test na koronavírus, je 54-ročný salezián z rehoľnej komunity v Poprade-Veľkej. O pacientovi informovala prešovská Fakultná nemocnica s poliklinikou cez svoju hovorkyňu Renátu Cenkovú vo štvrtok 19. marca, že „pacient je v domácej karanténe v Poprade“.

Saleziáni dona Bosca cez svojho hovorcu Rastislava Hamráčka dnes upresnili, že ide o rehoľného kňaza, ktorý pochádza z Českej republiky a mal pozitívnu cestovateľskú anamnézu - 9. marca sa vrátil do Popradu po niekoľkodňovej návšteve v Čechách. V nedeľu 15. marca mu počas dňa stúpala teplota; predstavený komunity po opakovanej konzultácii s popradskou nemocnicou ho odviezol v utorok 17. marca ráno na test do prešovskej fakultnej nemocnice. Keďže zdravotný stav dotyčného nevyžadoval hospitalizáciu, vrátil sa do domácej karantény.

„Rovnako, ako náš český spolubrat, od štvrtka 19. marca – kedy bol oznámený pozitívny výsledok testu – je v karanténe aj celá popradská saleziánska komunita, vrátane dvoch saleziánov, ktorí sa tam v tom čase nachádzali kvôli iným povinnostiam,“ konštatoval o situácii Rastislav Hamráček, hovorca saleziánov.

V Poprade a okolí boli následne identifikované aj osoby, ktoré sa so saleziánom stretli po jeho návrate z Čiech. Všetky dotknuté osoby sú v preventívnej domácej karanténe. „Až do momentu, kým sa neprejavili teploty, spolubrat netušil, že môže byť nakazený. Všetkým, ktorí pre túto jeho situáciu tiež znášajú preventívnu karanténu, vyjadruje saleziánska komunita v Poprade ľútosť, že k takej situácii došlo, zahŕňa ich do svojich každodenných modlitieb a ďakuje za pochopenie,“ dodal hovorca saleziánov don Rastislav Hamráček.

TK KBS informoval Rastislav Hamráček SDB[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024