Ako pomáhajú v čase epidémie nového vírusu ľuďom bez domova?

TK KBS, rl, phu; ml | 20. 03. 2020 09:01



Bratislava 20. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Tieto dni sú veľmi ťažké aj pre ľudí bez domova. S obmedzením života mnohí prišli o možnosť si zarobiť peniaze na jedlo či ubytovňu. Organizáciám, ktoré s ľuďmi bez domova pracujú, chýbajú ochranné prostriedky, čo spôsobilo, že mnohé sociálne služby aj činnosť denných nízkoprahových centier sú obmedzené. Ľudia bez domova tiež nemajú miesto, kde by prečkali karanténu či prípadne vyležali chorobu COVID-19, ak ich stav nebude vyžadovať hospitalizáciu. Hlavné mesto Bratislava si vážnosť situácie uvedomuje a magistrát intenzívne pracuje na riešeniach. Mesto pripravuje pre týchto ľudí potravinové balíčky aj ochranné pomôcky. Téme sa venovalo aj Rádio LUMEN.

Ľudia bez domova sú momentálne vo veľmi zlom rozpoložení. Mnohí si nemajú totiž ako zarobiť ani pár drobných na jedlo či ubytovanie, ani sa nemajú kde pred pandémiou ukryť. Vysvetľuje riaditeľ organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš: „Výrazne sa im sťažujú možnosti dostať sa k základným potrebám. Zároveň je cítiť veľký tlak tým, že v mnohých službách chýbajú ochranné pomôcky, tak viaceré služby aj v Bratislave znížili kapacity," povedal. Súčasná situácia doľahla aj na predajcov pouličného časopisu. Nina Beňová z občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré časopis vydáva, hovorí, že mnohí ľudia predaj na ulici museli zastaviť. „Už nám viacerí hlásia, že budú mať problém udržať si bývanie. Proste budú potrebovať pomoc s potravinami, liekovú pomoc," uviedla.


Mesto Bratislava, ktoré má na svojom území najviac ľudí bez domova, si ich situáciu uvedomuje. Hovorí splnomocnenec primátora pre ľudí bez domova Sergej Kára. Mesto sa vo vlastnej réžii snaží zabezpečiť ochranné pomôcky pre sociálnych pracovníkov aj pre ľudí na ulici a tiež pripravuje kontajnerové mestečko, kde ľudia bez domova budú môcť prečkať prípadnú karanténu.“Máme nadizajnovaných dvadsať miest pre ľudí, ktorí čakajú na výsledky. A desať miest voľných pre tých, u ktorých je teda potvrdený výskyt ochorenia a musia byť v domácej karanténe," spomína. Okrem finančnej podpory organizácií, ktoré pracujú s ľuďmi na ulici, môžeme bezdomovcov podporiť aj vytvorením balíčkov s trvanlivými potravinami, ovocím, hygienickými pomôckami a nechať tam, kde sa ľudia bez domova pohybujú, s nápisom Jedlo zdarma.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024