Prof. Krčméry: Epidémie vieme s vierou, nádejou a láskou zvládnuť

TK KBS, kn; ml | 19. 03. 2020 15:00Bratislava 19. marca (TK KBS) Zvládne Slovensko epidémiu nového koronavírusu? "Áno, tak ako zvládlo aj iné epidémie. Mali sme epidémiu tuberkulózy, vtáčiu chrípku, na východe bol africký mor ošípaných. Všetky epidémie vieme s vierou, nádejou a láskou zvládnuť," hovorí prof. Vladimír Krčméry v rozhovore Katolícke noviny.

Lekár a infektológ priznáva, že z hľadiska šírenia nákazy je dobre, že sa zrušili i verejné slávenia bohoslužieb. "Netlačíme sa v kostole, a tým je riziko prenosu nižšie. Zhodou okolností je dobré, že to prišlo práve v pôste, keď by sme sa doma mohli viac sústrediť na naše vnútro a medziľudské vzťahy, čo je niekedy ťažšie, ako prejavovať lásku k hokeju," spomína.

Koronavírusy podľa jeho slov existujú milióny rokov. Zatiaľ nevie, čo spôsobil ten najnovší. Odhaduje, že od epidémie by sme sa "mohli vyčistiť do konca mája. Na začiatku mája sú dva predĺžené víkendy, takže pokiaľ by stále pretrvával problém, mohli by sa dať prázdniny medzi 1. a 8. májom. Viem si predstaviť, že v lete už budeme normálne fungovať," uviedol.

V čom môžu vidieť ľudia nejakú priaznivú perspektívu v tejto situácii? "Nech si prečítajú Zjavenie apoštola Jána. To sa končí veľmi optimisticky, hoci hovorí aj o všetkých úskaliach. Je dobré pozerať sa na to z nadprirodzeného hľadiska a najmä si uvedomiť, že na tomto svete sme iba na návšteve. Nie sme tu naveky. Aj starosti, ktoré nám prinášajú tieto skúšky, sú možno príležitosťou na solidaritu," dodal.

-

PLNÉ ZNENIE rozhovoru je TU.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023