Verejné bohoslužby sú zakázané v Nemecku, Belgicku, Francúzsku i Grécku

TK KBS, va; rp | 18. 03. 2020 10:35Bratislava 18. marca (TK KBS) Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová oznámila, že okrem zatvorenia obchodov a iných služieb sa zakazuje „zhromažďovanie v kostoloch, mešitách, synagógach a zhromažďovanie iných spoločenstiev veriacich“, aby sa v Nemecku zabránilo šíreniu koronavírusu.

Nemecká biskupská konferencia v súvislosti s pandémiou spustila zvláštne webové stránky, ktoré obsahujú informácie zo všetkých biskupstiev a poukazujú na možnosť sledovania bohoslužieb cez internet.

Minulý týždeň zrušila verejné bohoslužby aj belgická cirkev, ale ostatné obrady ako sú krsty, pohreby a sobáše, ešte prebiehajú pri malom počete veriacich.

Francúzske pútnické mesto Lurdy podľa pokynov štátnych úradov uzavrelo celý pútnický areál, po tom, čo už pred niekoľkými dňami museli byť prerušené tamojšie kúpele. Stalo sa tak prvýkrát v jeho dejinách. Rektor mariánskej svätyne Olivier Ribadeau Dumas, vyzval všetkých záujemcov, aby ďalšie dianie sledovali na webových stránkach, kde pokračuje priamy prenos z lurdskej jaskyne.

Aj grécka vláda ponecháva kostoly otvorené len na osobnú modlitbu. Vedenie gréckej pravoslávnej cirkvi na to reagovalo vyhlásením, v ktorom vyzýva k pokoju, sebaovládaniu a dôvere vláde a zdravotníckym úradom. Podľa svätej synody gréckej pravoslávnej cirkvi je treba zabrániť panike a neistote. Každý je povinný počúvať pokyny štátnych predstaviteľov.

Na Slovensku platí zákaz konania verejných svätých omší od 10. marca, zatiaľ do 23. marca. Slovenskí biskupi vyzvali, aby tam, kde je to možné, kostoly zostali pre súkromnú modlitbu otvorené. Zároveň povzbudzujú veriacich k sledovaniu televíznych a rozhlasových prenosov bohoslužieb, ktoré sa budú konať neverejným spôsobom. Kňazi majú pokračovať v poskytovaní duchovnej starostlivosti o veriacich takými spôsobmi, ktoré neprotirečia vydanému nariadeniu vlády. 

Zdroj: www.vatikannews.va[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024