Pandémia predstavuje príležitosť duchovne rásť a poslúžiť núdznym

TK KBS, rl, jhe; ml | 17. 03. 2020 12:05Bratislava 17. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Pandémia koronavírusu ako príležitosť duchovne rásť, poslúžiť núdznym alebo zamyslieť sa, čo je v skutočnosti v našich životoch dôležité. Aj takto by sa na súčasnú situáciu mohol pozrieť veriaci kresťan. Šíriacu sa nákazu očami viery, ale aj cez odborné poznatky, zmapovali v diskusnej v relácii Rádia Lumen "Zaostrené".

S odborníkom na tropickú medicínu, profesorom Vladimírom Krčmérym a hovorcom Konferencie biskupov Slovenska Martinom Kramarom sa zhováral Ján Heriban. Každý z nás počúva v tomto čase výzvy k zodpovednosti za seba aj za druhých. Hovorca KBS Martin Kramara tvrdí, že zavedené obmedzujúce opatrenia netreba brať v zlom, ale skôr ako príležitosť.

„To je vynikajúca príležitosť aj v tomto pôstnom období zistiť, čo je to najpodstatnejšie pre nás. A to je Kristus. Predsa my koľko rozprávame o tom, že zachovajte nejaký pôst. Teraz chceš – nechceš, každý nejaký pôst mám nariadený v celej spoločnosti. To je neuveriteľné. Nemôžeš to, nemôžeš tamto a rozmýšľaš, čo je podstatné. Čítaj si, kresťan, každý deň tú modlitbu duchovného svätého prijímania. Keď môžeš, počúvaj rozhlasový prenos svätej omše alebo televízny, alebo to streamovanie. Naši kňazi sú strašne vynachádzaví, to je super," uviedol hovorca KBS.

Profesor Vladimír Krčméry potvrdil, že v boji s vírusom nám môže pomôcť aj slnečné žiarenie. „Slnko je úžasné preto, že aktivuje provitamín D. Ja to zjednoduším, že samotný vitamín D je dobrý, ale na to, aby ten vitamín D účinkoval, musíte mať dvadsať minút slnečného žiarenia," povedal. Či je nevyhnutné nasadiť si rúško pri medziľudskom kontakte, si podľa rektora Vysokej školy svätej Alžbety môžeme overiť tromi otázkami. "Boli ste v inkriminovanej oblasti v problémovom štáte najbližšie dva týždne? Ste sám chorý, alebo boli ste s niekým, kto je chorý? Keď na všetky tieto tri krátke jednoduché otázky zaznie nie, rúšky si môžeme dať dole," povedal prof. Krčméry.

Reláciu Zaostrené s Vladimírom Krčmérym a Martinom Kramarom je možné nájsť v internetovom archíve rádia a v podcastových aplikáciách (Zdroj: Rádio LUMEN).[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023