Prof. Glasa: Zasahovanie do génov môže priniesť požehnanie, ale aj zlo

TK KBS, rlu, jhe; ml | 05. 03. 2020 09:44



Bratislava 5. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Zasahovanie do ľudských génov môže priniesť požehnanie, ale aj veľa zla. Poukázal na to lekár a bioetik Jozef Glasa v prednáške, ktorú v Dome Quo vadis v Bratislave zorganizovalo Ústredie slovenskej kresťanskej inteligencie. Profesor Glasa vysvetlil, ako dnes vedci a lekári manipulujú s ľudským genómom, prečo to robia, ale aj to, čo sa môže stať, ak sa ich konanie vymkne spod kontroly.

Spôsobov zasahovania do ľudských genómov je veľa a prinášajú rôzne výsledky. Jozef Glasa hovorí, že technológie manipulácie s génmi sú čoraz prístupnejšie a presnejšie. „Tie zásahy, ktoré do toho ľudského genómu chceme urobiť, vieme relatívne presne smerovať na ten gén, ktorý treba opraviť, zastaviť alebo znova prebudiť," uviedol prof. Glasa. Pokračoval, že zásahy do génov prinášajú na jednej strane veľa dobrého. "Nové lieky, nové diagnostické možnosti v medicíne, liečbu niektorých chorôb, ktoré sú geneticky podmienené priamo," uviedol.


Na druhej strane sú s medicínsko-vedeckými zásahmi do génov spojené aj riziká. Napríklad také, že za určitých okolností sa môžu genetické zmeny preniesť aj na ďalšie potomstvo pacienta. „Ale nielen to, ovplyvňujete vlastne celý genofond ľudstva, že do neho vnášate určité gény, ktoré tam nikdy neboli. Alebo tam vnášate gény tak, že sa budú vyskytovať oveľa častejšie, ako sa doteraz vyskytovali," povedal. Aj keď je manipulácia s ľudskými génmi odborná a komplikovaná téma, mali by v nej mať prehľad aj veriaci ľudia.

Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024