Slovenskom opäť povedie extrémna krížová cesta, celkovo má 41 km

TK KBS, ex, pm; ml | 27. 02. 2020 12:35Bratislava 27. februára (TK KBS) Štyridsaťjeden kilometrov meria extrémna krížová cesta, ktorú môžu záujemcovia absolvovať aj na Slovensku. Začne sa 27. marca 2020 o 18:00 svätou omšou v Kostole sv. Margity v Zborove v Bardejovskom okrese. Povedie na trase: Zborov - Chmeľová - Regetovka - Regietów - Skwirtne - Wysowa - Blechnarka - Stebnícka Huta (Hutisko) - Stebník - Zborov.

Ide o jedinečnú akciu, ktorá sa u nás koná po tretíkrát. Vo svete sa táto akcia koná už od roku 2009 a minulý rok bola v 25 krajinách a absolvovalo ju približne 80 000 účastníkov.

"Jej účelom je priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť s každodenného pohodlia, prekonávať svoje hranice. V tichu, v tme, veľa krát aj v kríze a bolestiach má človek možnosť zažiť niečo, čo ho dokáže v živote posunúť smerom dopredu v jeho duchovnom živote. Krížová cesta má 14 zastavení, kde má každý možnosť rozjímať nad zastaveniami ako aj nad svojím životom. Vedie prevažne po lesných a nespevnených cestách a je určená len fyzicky zdatné osoby," avizujú organizátori. Bližšie informácie je možné nájsť na sociálnej sieti alebo na webe. Prihlásiť sa dá TU

Extrémna krížová cesta je dobrovoľná náboženská aktivita. Nie je to organizované podujatie. Účasť na nej je na vlastnú zodpovednosť.

Trasa má medzinárodný charakter a na dvoch miestach prekračuje poľsko-slovenskú hranicu. Z väčšej časti prechádza pozdĺž turistických chodníkov, ktoré vedú predovšetkým cez les a lúky. Účastník bude prechádzať takisto cez vyľudnené rusínske dediny a obce s viacerými vierovyznaniami. Táto trasa je charakteristická tichom, pokojom a všadeprítomnou prírodou. Pre fyzicky menej zdatných je pripravená aj II. trasa s dĺžkou 11 kilometrov. Zasvätená je. bl. Zdenke Schelingovej. Pôjde sa 22. marca 2020 od 14:00 h od kostola sv. Margity v Zborove.

Podobnú iniciatívu tento rok organizujú aj Pallotíni v Michalovciach. "Tento rok ponúkame dve alternatívne extrémne krížové cesty, dvadsať a štyridsaťkilometrové, ktoré môžu záujemcovia absolvovať v Michalovciach a okolí. Ide o jedinečnú akciu. Vo svete sa podobná akcia koná od roku 2009. Má 14 zastavení a začne sa v piatok 20. marca 2020 v Michalovciach na Stráňanoch," uviedli v správe.

Začiatok cesty je naplánovaný v kostole Božského Srdca Ježišovho v Michalovciach na Stráňanoch. Dlhšia cca 40 km cesta povedie z Michaloviec cez Žabaný, Zbudzu, Staré, Krivošťaný, Strážske, Pusté Čemerné, Vybuchanec, Lesné, Suché, Topoľaný, Petrovce zo záverom v Michalovciach na Stráňanoch. Kratšia cca 20 km cesta povedie z Michaloviec cez Žabaný, Topoľaný, Petrovce tiež zo záverom v Michalovciach na Stráňanoch.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021