Aktuálne projekt vchádza do záverečnej fázy. Jeho cieľom je spájať v každom regióne Slovenska tých, čo chcú, vedia a potrebujú poradiť, pomôcť a vzdelávať. Pomoc bude realizovaná sieťou spolupracujúcich organizácií, špecializovaných odborníkov a dobrovoľníkov. Výsledkom projektu v praxi bude vytvorenie Centier pomoci v každom samosprávnom kraji. V ňom občan dostane komplexnú a odbornú pomoc tak, aby sa zlepšila jeho celková životná situácia.
„Doteraz sa do nášho projektu zapojilo 97 organizácii vo všetkých samosprávnych krajoch Slovenska. Jednotlivé centrá sa v týchto dňoch sústreďujú na organizovanie workshopov a seminárov v témach, ktoré sú vysoko aktuálne pre zapojené organizácie, expertov, odborníkov a osoby prvého kontaktu, ktorí riešia rôzne situácie v oblasti prevencie, poradenstva a konkrétnej pomoci v bežných a krízových situáciách jednotlivcov a rodín," uviedla Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života a odborná garantka projektu.
Výstupy vzdelávacích aktivít budú slúžiť ako podklady pre tvorbu 6 koncepčných materiálov, ktoré budú spracovávať experti z jednotlivých oblastí.
„Sme radi, že v každom regióne Slovenska sa stretávajú ľudia z rôznych sektorov - zo samospráv, štátnej správy, z neziskových organizácií, z cirkví, ale dobrovoľníci, ktorých spája spoločná téma. Práve tieto zosieťované subjekty môžu synergicky prispieť k zlepšeniu sociálnej klímy na Slovensku,“ dodáva M. Dobešová. Samotný projekt tak prispieva nielen k vzdelávaniu ľudí, ale k spájaniu, sieťovaniu a výmene skúseností odborníkov z praxe z rôznych organizácií.
Pre zapojené subjekty a ľudí prvého kontaktu sa intenzívne pripravuje webová stránka s databázou pomáhajúcich organizácii a vnútorným priestorom na bezpečnú diskusiu a zdieľanie informácií. Projekt Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti vyvrcholí veľkým zhrnutím činnosti projektu počas záverečnej konferencia projektu "Všetko pre rodinu", ktorá sa uskutoční 15. mája 2020 v Žiline.
-
Fórum života je platformou pro-life organizácií a jednotlivcov od roku 2001. Svojimi aktivitami scitlivuje verejnú mienku v prospech života, pozitívne komunikuje hodnotu života a ľudskú dôstojnosť a navrhuje systémové riešenia v ochrane ľudského života. Pôsobí v regiónoch Slovenska, v teréne, v poradných orgánoch a v medzinárodných organizáciách.
Aktivity a projekty Fóra života sú zamerané na vzdelávanie (Tlakový hrniec, konferencie Vyber si život, 25. marec – Deň počatého života, Sviečka za nenarodené deti, Cena Antona Neuwirtha) a na konkrétnu pomoc (Sieť pomoci, Zachráňme životy, centrum konkrétnej pomoci Femina). Je zriaďovateľom Poradne Alexis, n.o. Tlakový hrniec a spoluzriaďovateľom gynekologických ambulancií Gianna v Žiline, Terezka v Poprade a sociálneho podniku Labore.
Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.
TK KBS informovala Elena Burešová