Ku sviatku dona Bosca pripravili saleziáni muzikál i show programy

TK KBS, rha; ml | 31. 01. 2020 13:31



Bratislava 31. januára (TK KBS) Saleziáni don Bosca a celá saleziánska rodina slávia v dnešný deň 31. januára sviatok svojho zakladateľa svätého Jána Bosca. Všeobecne známy ako don Bosco dostal v Cirkvi titul otec a učiteľ mládeže, je tiež patrónom katolíckych učiteľov. Zomrel v tento deň v roku 1888 v talianskom Turíne. Myšlienky dona Bosca našli aj na Slovensku veľmi široké uplatnenie v školách, pri športe, v kultúre i v náboženskom živote kresťanov.

Oslavy dona Bosca budú mať počas nasledujúceho víkendu rôzne podoby. V Poprade-Veľkej dnes na sviatok dona Bosca oslávia aj jubileum 30 rokov pôsobenia saleziánov, svätú omšu bude sláviť spišský biskup Štefan Sečka. V Michalovciach pripravili na sobotu 1. februára večer Don Bosco ples. Najviac oslavných podujatí sa bude konať v nedeľu 2. februára - už o 14:00 začína v Námestove v Dome kultúry akadémia Nečakané stretnutia, v Trnave o 15:00 v aule MTF STU bude program Úsmev don Bosca, v Dubnici nad Váhom o 15:30 v Katolíckom dome bude akadémia Zázračné slúchatká, o 16:00 v Bardejove v športovej hale Mier bude tradičný kultúrny program Valdocco2020, v tom istom čase v saleziánskom stredisku v Košiciach na Kalvárii bude Don Bosco show a pod rovnakým názvom bude program aj v Prešove v PKO so začiatkom o 17:00. Saleziánske stredisko v Banskej Bystrici pripravuje ako oslavu dona Bosca muzikál bola raz jedna klietka, premiéra bude v nedeľu 9. februára o 16:30 v Misijnom dome.

Dielo dona Bosca je na Slovensku prítomné od roku 1924. Dnes je tu takmer dvesto saleziánov a vyše osemdesiat sestier saleziánok, niečo cez tisíc saleziánov spolupracovníkov, vyše stopäťdesiat členiek ženského sekulárneho inštitútu Dobrovoľníčok dona Bosca, niekoľko členov má na Slovensku aj mužský sekulárny inštitút Dobrovoľníci s donom Boscom, a v niekoľkých mestách funguje aj Združenie Márie Pomocnice. Pred niekoľkými rokmi na tu začala pôsobiť aj Kontemplatívna fraternita Márie z Nazareta. Fungujú tu tiež dve združenia odchovancov – Exallievi a Exallieve. Tieto skupiny spolu tvoria neformálne hnutie nazývané saleziánska rodina. Tisícky mladých, ktorí rastú a prijímajú ľudskú a kresťanskú výchovu v saleziánskom prostredí, sa združujú v dvoch mládežníckych organizáciách Domka a Laura. Saleziánska rodina na Slovensku má od 30. septembra 2017 už aj prvého svojho blahoslaveného – je ním mučeník za duchovné povolania Titus Zeman.

Okrem klasických stredísk pre mladých majú slovenskí Saleziáni don Bosca aj Strednú odbornú školu v Žiline, Materskú a základnú školu pre Rómov v Bardejove-Poštárke, centrum pre Rómov na Luníku IX, tiež animátorsku školu pre výchovu dobrovoľníkov pre prácu s mladými, alebo aj kurzy misijného dobrovoľníctva. Rehoľníčky saleziánky majú tiež Materskú škôlku v Bratislave-Petržalke či misijnú organizáciu Vides, zastrešujú aj Mediálnu školu pre mediálnu výchovu mladých.

Svätý Ján Bosco (1815 – 1888) ako kňaz zasvätil svoj život výchove chudobných chlapcov v priemyselnom Turíne 19. storočia. V jeho diele pokračujú dve rehole, ktoré založil: Spoločnosť svätého Františka Saleského – saleziáni, a Inštitút dcér Márie Pomocnice – saleziánky. S nimi úzko spolupracuje Združenie saleziánov spolupracovníkov, ktoré tiež založil don Bosco. Svojich nasledovníkov posielal aj do misií a osobne sa tiež angažoval vo vydávaní katolíckej literatúry pre široké ľudové vrstvy. Saleziáni dnes pôsobia v 134 krajinách na všetkých kontinentoch.

TK KBS informoval Rastislav Hamráček SDB



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024