Marek Vaňuš: Keď čítame Písmo, počúvame, čo nám hovorí Boh

TK KBS, rp; rp | 25. 01. 2020 12:04



Bratislava 25. januára (TK KBS) Nedeľa 26. januára sa v Katolíckej Cirkvi slávi ako Nedeľa Božieho Slova. Nedeľa je súčasťou Roku Božieho Slova. Rok Božieho Slova slávime od Prvej adventnej nedele do sviatku sv. Hieronyma (30. septembra 2020). Pri tejto príležitosti poskytol Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor katolícky kňaz Marek Vaňuš SVD, ktorý je v Spoločnosti Božieho Slova generálnym koordinátorom pre biblický apoštolát. Pôsobí na Katedre biblických a historických vied na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity.

- Prečo je treba venovať zvýšenú pozornosť Svätému Písmu?

Sväté Písmo je napísané Božie Slovo. Keď čítame Písmo, počúvame, čo nám hovorí Boh. Východiskovým bodom je počuť, čo nám komunikuje Boh. Pán Boh k nám hovorí mnohými cestami, cez rôzne situácie, cez náš život, cez koho stretneme. Písmo je privilegovaný spôsob Božej komunikácie.

- Svaté Písmo počúvame pri každej svätej omši, je to málo?

Svätý Otec v apoštolskom liste hovorí, že pre mnohých veriacich je Božie Slovo, ktoré počujú v nedeľu, základ. Inde ho nepočúvajú, nestretnú sa s ním. Počúvanie Božieho Slova pri liturgii nás vedie k fragmentácii Svätého Písma. Vždy počúvame len úryvok. Osobné čítanie preto môže byť prínosom. Čitateľ vtedy vníma súvislosť. Celé dejiny spásy od stvorenia až po Knihu zjavenia.

- Mali by sme teda denne čítať z Biblie celé kapitoly?

Osobné čítanie môže byť cestou prečítať si z Písma texty, ktoré nezahŕňa liturgia. Niektoré možno nie sú ľahké, ale je dobré poznať aj tieto stránky Svätého Písma.

- Takže ako treba čítať Sväté Písmo? Koľko treba z neho prečítať za deň?

Neexistuje univerzálna mierka. Rehoľník Svätému Písmu venuje viac času. Človek v zamestnaní, keď si nájde päť až desať minút, dovolí Bohu, aby k nemu prehovoril. Prijíma do svojho života Božiu sms správu. Preto je pravidelnosť prínosom. Pri čítaní troch až štyroch kapitol za deň sa dá počas roka prečítať aj celé Sväté Písmo.

- Číta sa Biblia ako nejaká dobrá kniha, alebo sa treba pri niektorých veršoch viac zastaviť?

Múdrosť cirkevných otcov a duchovných majstrov vždy hovorila o istom zastavení sa pri niektorých veršoch. Keďže čítanie Svätého Písma je Božia komunikácia, treba sa zastaviť a rozmýšľať, čo mi chce povedať Boh.

- Čo by ste odporúčali z Biblie prečítať si na začiatok?

Evanjeliá nám predstavujú tvár Ježiša Krista. Preto máme v úcte Evanjeliá pri liturgii. Je preto dobré začať Evanjeliami. Odporúčam tiež Skutky apoštolov, ktoré predstavujú život prvotnej cirkvi. Pavol v listoch zas hovorí ako žiť v cirkevných spoločenstvách. Takže treba začať Novým zákonom a potom sa vrátiť ku knihe Genezis a postupne prejsť celé Sväté Písmo.

- Je vhodné si kúpiť k Svätému Písmu aj dobré komentáre?

Sväté Písmo sme pozvaní aj poznávať. Keďže je to Božie Slovo vyjadrené ľudským slovom, ktoré zaznelo pred dvetisíc rokmi, nie je nám celkom zrozumiteľné. Keď človek túži ísť hlbšie, je dobré si zobrať nejaké komentáre, ktoré pomôžu pochopiť širší obraz.

- Ako často Vy držíte v ruke Svaté Písmo?

Neviem to celkom kvantifikovať. Keď si pripravujem kázeň, strávim so Svätým Písmom tri hodiny. keď sa pripravujem na prednášky, tiež je to niekoľko hodín.

- Ktorá časť zo Svätého Písma je pre vás najbližšia?

Každý autor má svoje špecifiká. Počas štúdií to bolo najmä Evanjelium podľa Matúša, teda prvý spis Nového zákona. Toto Evanjelium ma doteraz oslovuje. Kedysi sa mi páčilo Evanjelium podľa Jána, pretože ide do hĺbky. Určite tiež apoštol Pavol.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024