Úmrtie: Vo veku 91 rokov v nedeľu zomrel salezián kňaz Jozef Sobota

TK KBS, rh; rp | 20. 01. 2020 09:05Bratislava 19. januára (TK KBS) V nedeľu 19. januára 2020 nad ránom, v 92. roku života, v 71. roku rehoľných sľubov a v 56. roku kňazstva zomrel salezián kňaz Jozef Sobota. Zomrel v saleziánskej komunite v Námestove.

Jozef Sobota sa narodil 13. júna 1928 v Kostolnej Vsi (obec pri Prievidzi). Vďaka dobrodincom nastúpil na saleziánske gymnázium do Šaštína, neskôr vstúpil do saleziánskeho noviciátu a 16. augusta 1949 zložil prvé rehoľné sľuby. Po „barbarskej noci“ a po prepustení zo sústreďovacieho tábora dokončil gymnázium a prihlásil sa na Pedagogickú fakultu do Bratislavy. Tajne pokračoval v rehoľnom živote i v štúdiu teológie. Ako čerstvý absolvent učil jeden rok vo Zvolene a jeden rok na slovenskom gymnáziu v Jablonke.

V roku 1958 prijal miesto profesora matematiky a fyziky v Námestove. Popri práci postupne pod rúškom rôznych krúžkov zhromažďoval skupinky mladých, predovšetkým chudobných, ktorým venoval svoj čas. V roku 1964 deviateho augusta tajne zložil doživotné rehoľné sľuby a o týždeň neskôr – 17 augusta – ho v Krakove tajne vysvätil za kňaza biskup Karol Wojtyla, dnes už svätý pápež Ján Pavol II.

Ďalšie roky pracoval naďalej tajne s mládežou na Orave, organizoval stretká, duchovné obnovy i duchovné cvičenia. Kňazom bol tajne, ako pedagóg však verejne chodieval na bohoslužby do námestovského kostola. Aj preto ho v lete 1974 prepustili zo zamestnania na gymnáziu. Po čase dostal prácu na Oravskej Priehrade, kde zostal až do dôchodku. Od jeho bytu na ôsmom poschodí paneláka v Námestove, kde sa konali stretká, mala istý čas kľúče viac ako stovka chlapcov.

Don Jozef Sobota tak viedol duchovne množstvo chlapcov, pomohol im zorientovať sa v povolaní, mnohých priviedol ku kňazstvu i k rehoľnému životu. 

TK KBS informoval Rastislav Hamráček SDB[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021