V Geriatrickom centre sv. Lukáša bola novoročná omša s arcibiskupom

TK KBS, rl, mdu; ml | 13. 01. 2020 10:25Košice 13. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávili novoročnú svätú omšu s košickým arcibiskupom metropolitom Bernardom Boberom. Pacienti, zamestnanci a vedenie sa spoločne stretli a okrem slávenia eucharistie sa zúčastnili aj na požehnaní novozrekonštruovaných priestorov zariadenia opatrovateľskej služby.

Arcibiskup Bernard Bober toto zariadenie v minulosti často navštevoval. „Chodieval som medzi pacientov, medzi rehoľné sestry, lebo tu od počiatku pracovali. No a potom som tu mal aj pacientov mnohých či už kňazov, niektorí tu ležali niekoľko týždňov. A takisto aj ľudí, ktorých som dobre poznal, takže som tu chodieval a dodnes tu chodievam väčšinou na sviatok svätého Lukáša a potom na začiatku roka, keď zvoláme božie požehnanie na nový rok pre všetkých pracovníkov a pre činnosť práve toho Geriatrického centra svätého Lukáša.“


Časť oddelenia zariadenie opatrovateľskej služby prešla nedávno kompletnou rekonštrukciou a priestory, ktoré slúžia klientom zariadenia, včera arcibiskup Bober aj požehnal.

„Tieto priestory prinášajú otvorenie pre sedem pacientov, ktorí si vyžadujú ten nadštandard v zmysle aj zdravotnej, aj sociálnej starostlivosti. Sú to jednolôžkové izby vybavené kompletne. Sú to priestory, ktoré v tomto duchu chceme premietnuť do ďalšej časti v rámci tohto poschodia. Tak verím, že sa nám to do konca roka podarí a tento benefit bude môcť oceniť viacej ľudí, ktorí sú naozaj odkázaní na túto starostlivosť," hovorí o rekonštrukcii riaditeľ geriatrického centra Juraj Sýkora.


Do konca roka 2020 je v pláne dokončiť ďalšie rekonštrukcie, ktoré prinesú geriatrickému centru lôžka pre dvadsať až dvadsaťpäť pacientov odkázaných na opateru.

Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša v Košiciach n. o. poskytuje základnú a odbornú ambulantnú i ústavnú starostlivosť predovšetkým starším a chronicky chorým osobám v rámci Košického regiónu v rozsahu všeobecného lekárstva, geriatrie, vnútorného lekárstva, diabetológie a rehabilitácie.

Zdroj: Rádio LUMEN / Martin Ďurčo[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021