Pápežská nadácia ACN: Kresťania v Iraku sa obávajú novej vojny

TK KBS, rl, phu; ml | 10. 01. 2020 08:15



Bratislava 10. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Kresťania na území Iraku sa obávajú, že sa krajina stane bojovým poľom medzi svetovými mocnosťami. Kresťania sú po prenasledovaní Islamským štátom a po konflikte medzi Tureckom a Kurdmi na konci so silami. Najnovšie ich ohrozujú boje medzi Iránom a USA. Upozornil na to aj chaldejský katolícky arcibiskup z irackého Erbilu Bashar Warda. Jeho vyhlásenie tlmočila Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi. Chaldejský patriarcha Babylónie kardinál Luis Raphael Sako vyzýva na okrúhly stôl medzi všetkými stranami konfliktu.

Krehká kresťanská komunita na území Iraku je opäť ohrozená vojnou. Mnohí kresťania od roku 2014 utiekli pred Islamským štátom na sever Iraku do autonómnej oblasti Kurdistanu. A práve títo kresťania sa v minulom roku ocitli uprostred bojov medzi Tureckom a Kurdmi. Teraz týchto kresťanov, ktorí sú už na konci so svojimi silami, ohrozujú boje medzi Spojenými štátmi a Iránom. Poukázal na to arcibiskup z Erbilu. „Arcibiskup Warda upozorňuje, že teraz sú tie dni a týždne, kedy sa vlastne tej kresťanskej komunite na tom území podarilo vôbec trošku sa vrátiť ako keby do tých starých koľají. ale je stále veľmi krehká a arcibiskup Warda upozorňuje, že sa nemôžeme čudovať, že už sú na konci so silami. A ako vyzýva teda arcibiskup Warda z Erbilu to medzinárodné spoločenstvo, do ktorého patrí aj Slovensko, by malo využiť všetky svoje páky diplomatické, politické na to, aby to napätie v regióne sa nejak ukľudnilo," hovorí Dominik Harman z Pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej cirkvi.


Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi pomáha kresťanom v Iraku veľmi intenzívne už desať rokov. Riaditeľ slovenskej kancelárie Miroslav Dzurech hovorí, že aj vďaka ACN sa niektorí kresťania mohli po porážke Islamského štátu vrátiť na miesta, kde žili stáročia. „Za posledných desať rokov sme práve do Iraku poslali finančnú pomoc na realizáciu projektov viac ako päťdesiat miliónov eur," pridáva Miroslav Dzurech, riaditeľ slovenskej kancelárie Pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej cirkvi. Ku konfliktu v regióne sa vyjadril aj kardinál Luis Raphael Sako, ktorý je predsedom Konferencie biskupov Iraku. Podľa vyjadrení kardinála, ktoré priniesol Vatikánsky rozhlas, by bolo nanajvýš múdre a vhodné zvolať okrúhly stôl, ktorý by dal dohromady všetky zainteresované strany. podľa kardinála sa od všetkých žiada umiernenosť, aby ukázali rozumný a civilizovaný dialóg, racionálne konanie a múdre zmýšľanie s cieľom uchrániť Irak od následkov nepredstaviteľného dosahu.

Zdroj: Rádio LUMEN, Pavol Hudák / Snímka: Ilustračná



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024