Na novoročnom koncerte zaznela klasická, moderná hudba a koledy

TK KBS, rl, lpa; ml | 09. 01. 2020 09:30Banská Bystrica 9. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Začiatok roka je už tradične spojený s množstvom novoročných koncertov. V Banskej Bystrici sa jeden z nich konal aj v Kostole Nanebovzatia Panny Márie. Diváci si v priestoroch nádherného farského chrámu mohli vychutnať spojenie klasickej a modernej hudby aj tradičných kolied. Koncert bol zároveň benefičný a výťažok poputuje na farnosť a kostol. Kostol bol zaplnený do posledného miesta.

Množstvo ľudí pritiahli tóny akordeóna a huslí Tomáša Valíčka a Jozefa Pantlíka, autorov samotnej myšlienky usporiadať novoročný koncert v kostole. „Pre ľudí sme chceli pripraviť niečo výnimočné, čo nemajú až tak možnosť každý deň počuť. A chceli sme spojiť klasickú hudbu s folklórnou," uviedol Tomáš Valíček. „Tento koncert som venoval môjmu starému otcovi, ktorý nás nedávno opustil. Hudba bola pre neho láskou. Keď sa zoznámili so starou mamou, tak jej hral práve Chopinove vyznanie lásky, ktoré som si dnes dovolil zahrať. A ja verím tomu, že tu bol s nami dnes večer," dodal Jozef Pantlík.


Dekan farnosti, duchovný otec Gabriel Brendza nápad benefičného koncertu práve vo vianočnom období privítal. „Aj také spoločné prežívanie pri krásnej hudbe nám môže pomôcť, aby sme prežívali intenzívnejšie tento vianočný a novoročný čas. Čas, v ktorom sa všetci cítime tak akosi bližšie Bohu a navzájom pri sebe," povedal. Do banskobystrického farského kostola Panny Márie prišla v prvú januárovú sobotu aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková. „Myslím si, že ten dnešný koncert bol umocnený nádherným historickým prostredím. Pridanou hodnotou koncertu bol aj fakt, že bol dobročinný," uviedla.


Zdroj: Rádio LUMEN / Lucia Pálešová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021