Irackí kresťania odporúčajú zvolať okrúhly stôl, aby sa vyhlo vojne

TK KBS, RV zk, mh, jb; ml | 08. 01. 2020 19:05



Irak 8. januára (RV) Irackí kresťania sa cítia v ohrození po vystupňovaní napätia medzi USA a Iránom. Žiadajú umiernenosť a dialóg, aby sa vyhlo vojne. Prinášame vyjadrenie bagdadského chaldejského patriarchu kardinála Louisa Saka a svedectvo kňaza pôsobiaceho na Ninivskej pláni, otca Benhama Benoku.

K situácii vystupňovaného napätia po zabití iránskeho generála Solejmáního útokom americkej armády sa vyjadril chaldejský patriarcha Babylonie kardinál Louis Raphael Sako, ktorý je predsedom Konferencie biskupov Iraku:

„Iračania sú ešte aj dnes v istom štádiu hlbokého šoku kvôli tomu, čo sa stalo minulý týždeň. Ich najväčším a najhlbším strachom je, že ich krajina, Irak, by sa mohla premeniť na bojové pole, namiesto toho, aby bola suverénnou krajinou, schopnou chrániť vlastných občanov a garantovať im blaho.

Za týchto tak kriticky napätých okolností a v kontexte, ktorý je čoraz nebezpečnejší, myslím, že by bolo nanajvýš múdre a vhodné zvolať okrúhly stôl, ktorý by dal dohromady všetky zainteresované strany. Od všetkých sa žiada umiernenosť, aby ukázali rozumný a civilizovaný dialóg, racionálne konanie a múdre zmýšľanie, s cieľom uchrániť Irak od následkov nepredstaviteľného dosahu.

My všetci sa obraciame k všemohúcemu Bohu, aby zaručil Iraku a celému regiónu pokojnú, stabilnú, bezpečnú budúcnosť a „normálny život“, po ktorom prahneme už príliš dlhý čas.“

Sýrsko-katolícky kňaz diecézy Mosul otec Benham Benoka, ktorý v súčasnosti pôsobí v meste Bertella v irackom okrese Al-Hamdanía na Ninivskej pláni, sa pre Vatikánsky rozhlas podelil o tom, ako sa cítia kresťania v jeho diecéze v týchto dňoch po americkom útoku na iránskeho predstaviteľa na území Iraku:

„Je to udalosť, ktorá v nás všetkých okamžite vzbudila veľké znepokojenie: nielen medzi kresťanmi, ale aj medzi všetkými Iračanmi, ktorí skutočne milujú svoju krajinu. Obávame sa, že Irak sa zredukuje na vojnové územie, na priestor k dispozícii pre vzájomný zápas veľmocí, ako sú Irán a USA. Ale predovšetkým sa obávame, že sa vyleje krv našich detí, toto nás veľmi znepokojuje. A ako povedal aj patriarcha Sako, modlime sa všetci, aby tieto mocnosti spolu viedli dialóg a dospeli k pokojnejším riešeniam.“

- Vražda iránskeho generála v Bagdade sa stala na začiatku roka 2020, keď ste v Iraku zažívali už aj tak veľmi náročné mesiace kvôli pouličným protestom proti vláde, čo viedlo k stovkám mŕtvych. Ako žije kresťanská komunita v Ninive v týchto dňoch?

„Skutočne, tu na Ninivskej pláni a presnejšie v okrese Al-Hamdanía, ktorý zahŕňa kresťanské mestá Karakoš, Bartella a Karemlaš, sú kresťania tými najbezbrannejšími z bezbranných Iraku. My kresťania veľmi trpíme prenasledovaním, ktorému nevidíme koniec. Totiž odkedy sme sa vrátili - hoci aj len čiastočne - do našej zeme po porážke Islamského štátu v októbri 2016, sme zaneprázdnení rekonštrukciou domov a chrámov. Ale sú tu ďalšie sily, ako tzv. „Brigáda 30“ šítskych moslimov „šabak“, ktorí získali kontrolu nad kresťanským mestom Bertella a každý deň musíme podstupovať ich agresívne činy proti chrámom a proti našim kresťanom, predovšetkým voči ženám. Preto už dlhší čas žiadame nejaké riešenie našej situácie, ale vláda v Bagdade nerobí nič.“

- Takže teraz, po tomto americkom útoku v Bagdade váš strach narastá?

„Presne tak, cítime sa stále viac neistí, predovšetkým teraz, keď sa hovorí o stiahnutí vojenských síl. Iracký parlament totiž práve rozhodol o požiadaní vlády o ukončenie prítomnosti síl medzinárodnej koalície. A tu, v Bartelle, čo je kresťanské mesto, máme len 24 vojakov tzv. NPU, Jednotky na obranu Ninivskej pláne, čiže síl ľudovej mobilizácie kresťanov, a týchto 24 vojakov nás nijako nedokáže ochrániť. A tak, čo môžeme robiť? Kam máme ísť? Budeme azda nútení k novému vysídľovaniu smerom na sever? Žiadame, aby sa vzala do úvahy aj situácia nás kresťanov tu na Ninivskej pláni. Nemáme ani zbrane, nemáme nič.“

- Čo ako kresťania žiadate v tejto situácii?

„Od začiatku manifestácií proti vláde, veľmi pokojnej revolúcie mladých Iračanov v centrálnej a južnej časti krajiny, sa každý deň pri ruženci i pri svätej omši modlíme a vyprosujeme, aby sa všetci dohodli – politici i všetci ostatní – na vyriešení problémov, ktorými trpí náš iracký ľud, namiesto toho, aby sledovali záujmy iných zahraničných aktérov.“

Rozhovor so sýrsko-katolíckym kňazom diecézy Mosul pátrom Benhamom Benokom pripravil redaktor talianskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu Fabio Colagrande.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024