Pápež František je naspäť v Ríme z východoázijskej apoštolskej cesty

TK KBS, RV jb; ml | 26. 11. 2019 20:10



Vatikán 25. novembra (RV) Skončila sa 32. apoštolská cesta pápeža Františka do Thajska a Japonska. Po ôsmich dňoch a cestách je Svätý Otec naspäť v Ríme. Lietadlo japonskej spoločnosti ANA pristálo na letisku Fiumicino v utorok 26. novembra o 16.25, so 40 minútovým predstihom oproti predpokladanému príletu.

Počas letu Svätý Otec postupne pozdravoval hlavy štátov pri prelete jednotlivých krajín: Rusko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko a Taliansko. Prvý pápežov telegram hneď po odlete smeroval na adresu  japonského cisára Naruhita. Po slovách poďakovania jemu, členom cisárskej rodiny i celému japonskému ľudu za „hrejivé prijatie a veľkodušnú pohostinnosť“ pápež uisťuje o svojich modlitbách a zvoláva na všetkých hojnosť Božieho požehnania.

Tlačová konferencia počas letu

Pápež František na palube pozdravil skupinu 70 novinárov, ktorí ho sprevádzali v Thajsku i Japonsku a venoval im približne hodinovú tlačovú konferenciu. Osem z nich malo možnosť položiť mu otázky.

Pri otázke o hlavnom odkaze návštevy v Nagasaki a Hirošime Svätý Otec uviedol, že morálna neprípustnosť použitia jadrových zbraní sa má dostať aj do Katechizmu Katolíckej cirkvi, pričom v protiklade s morálkou je už samotné vlastnenie týchto zbraní.

Na otázku ohľadom prípustnosti tzv. spravodlivej vojny, pápež František vysvetlil princíp legitímnej obrany s použitím zbraní ako krajného prostriedku, pričom konflikty je nutné riešiť diplomaciou a mediáciou. Zdôraznil  nutnosť predchádzať ozbrojeným konfliktom a celkovo znižovať zbrojenie. V tejto súvislosti odsúdil pokrytectvo krajín, ktoré žijú z predaja zbraní a pritom rečnia o mieri. Na otázku, či pripravuje encykliku o nenásilí, odpovedal, že ešte sa na to necíti zrelý, ale bude to vkladať do modlitby.

Svätý Otec hovoril v súvislosti s návštevou Japonska aj o ďalších témach. Zopakoval svoj postoj ohľadom trestu smrti i doživotných trestov a hovoril aj o potrebe minimalizovať riziká jadrovej energetiky.

Ďalšia otázka novinárov smerovala k súčasným finančným vyšetrovaniam vo vnútri vatikánskych úradov. Svätý Otec vysvetlil, že v tomto prípade vyšetrovanie ešte nie je uzavreté a treba sa držať prezumpcie neviny, pozitívum však vidí v tom, že záležitosť sa začala riešiť zvnútra, čiže nové kontrolné mechanizmy fungujú.

Ďalšou témou bolo úsilie o pokojné vyriešenie vnútorných konfliktov, ktoré v súčasnosti ostro zasiahli rozličné časti sveta počnúc Hong Kongom až po viaceré krajiny Južnej Ameriky.

Svätý Otec sa iniciatívne vrátil aj k prvej etape cesty, ktorou bolo Thajsko. Keďže pri svojej návšteve sa obmedzil na hlavné mesto Bangkok, tentoraz upozornil aj na rozsiahle oblasti vidieka a sever krajiny, ktorý je obývaný kmeňmi. Starostlivosť Cirkvi smeruje rovnako aj do týchto oblastí, neraz veľmi chudobných, kde rovnako žijú kresťanské komunity.

Poďakovanie pred oltárom Panny Márie

Za Božiu ochranu počas osemdňového úspešného podujatia sa Svätý Otec poďakoval pred milostivým obrazom Panny Márie v Bazilike Santa Maria Maggiore, kde sa zastavil cestou z letiska do Vatikánu.

Na druhý deň Svätého Otca čaká zvyčajná stredajšia generálna audiencia. Po návrate z ciest sa zvyčajne pri najbližšej audiencii namiesto katechézy venuje zhrnutiu celkového významu práve skončenej apoštolskej cesty a svojich osobných zážitkov.

Pripomeňme, že do oblasti juhovýchodnej Ázie už pápež František podnikol celkovo štyri cesty. V roku 2014 bol v Kórei, v roku 2015 na Srí Lanke a Filipínach a v roku 2017 v Mjanmarsku a Bangladéši.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024