Trojdnie bolo tentoraz o povolaní sv. Martina a čnosti nábožnosti a nádeje

TK KBS, rl, phu; ml | 13. 11. 2019 11:23Bratislava 13. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) V Bratislave v pondelok vyvrcholilo Svätomartinské trojdnie. V Bratislavskej arcidiecéze je zároveň rok modlitieb za nové kňazské povolania, a tak aj témou tohtoročného slávenia bolo povolanie sv. Martina a čnosť nábožnosti, nádeje a mravnej sily. Počas troch dní slávil sväté omše v Katedrále sv. Martina arcibiskup Stanislav Zvolenský. Veriacim sa prihovoril v homílii okrem neho aj generálny vikár arcidiecézy Daniel Ižold a pomocný biskup Jozef Haľko.

Na sviatok svätého Martina sa veriacim v bratislavskom dóme, ktorého tento svätec je patrónom, v homílii prihovoril biskup Haľko. Ten sa zamýšľal nad mravnou silou tohto svätca. „Socha, ktorá stojí v jeho rodisku, kde svätý Martin krstí vlastnú mamu, tej, ktorá mu dala život, prichádza dať život kresťana. To je mravná sila. Keď niekto aj vtedy, keď prekročí rámce vlastného rodného prostredia, sa dokáže doňho vrátiť, priblížiť a ponúknuť to nové, čo prináša," uviedol. Ďalej poukázal, že povolanie svätého Martina si prešlo aj skúškou, veď jeho otec si vysníval, že bude z neho vojak. „V tom momente odmietol ísť bojovať so zbraňou proti nepriateľom. Povedal pôjdem teda, ale v ruke budem mať kríž. A výsledkom bolo, že nepriateľ ponúkol dohodu.“


Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský hovorí, že tento rok si počas Svätomartinského trojdnia chceli v arcidiecéze uvedomiť, že každý ľudský život a ľudské jestvovanie je potrebné chápať ako povolanie. „A zároveň sme si uvedomili, že pre každé životné povolanie, pre duchovné povolanie zvlášť, sú nevyhnutné aj tri duchovné postoje a to je nábožnosť, nádej a duchovná sila," povedal Rádiu LUMEN. Súčasťou Svätomartinského trojdnia bol počas víkendu aj lampiónový sprievod cez mesto, ktorý vyvrcholil programom pre deti. Počas tejto akcie pod záštitou eRka boli ľudia pozvaní k tomu, aby priniesli charitatívny dar pre deti v Rumunsku. Zároveň sa počas trojdnia čítal pastiersky list arcibiskupa a konala Svätomartinská zbierka.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023