V nitrianskej katedrále si uctili pamiatku Jána Chryzostoma kard. Korca

TK KBS, rp; ml | 28. 10. 2019 10:25



Bratislava 28. októbra (TK KBS) V Bazilike sv. Emeráma v Nitre si v nedeľu uctili pamiatku nitrianskeho diecézneho biskupa Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý odišiel do večnosti pred štyrmi rokmi. Spomienkovú svätú omšu celebroval veľprepošt Nitrianskej sídelnej kapituly a kardinálov dlhoročný spolupracovník Mons. Štefan Vallo s ďalšími kňazmi za účasti bohoslovcov z Kňazského seminára sv. Gorazda a širokej verejnosti. Vo svojej homílii Mons. Vallo priblížil veriacim osobnosť a dielo zosnulého kardinála Korca. Zdôraznil, že Ján Chryzostom Korec bol mužom hlbokej viery a lásky k Bohu a jeho Cirkvi, ktorej zostal verný celý svoj život, aj v ťažkých časoch prenasledovania Cirkvi počas komunistického režimu. Ako povedal: „Pre jeho život presne platia slová sv. Pavla „Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval.“

Mons. Vallo preto povzbudil veriacich, aby si ctili a zachovávali odkaz svedka viery, ktorým kardinál Korec bol a vyjadril vieru, že raz bude za to aj odmenený postavením na piedestál Cirkvi. Po skončení sv. omše si kňazi a veriaci diecézy uctili pamiatku otca kardinála tichými modlitbami pri mieste jeho posledného odpočinku v dolnej lodi katedrály – Baziliky sv. Emeráma. Na jeho náhrobnom kameni sa nachádza jeho vlastnoručne napísaný odkaz v znení: „Z Božieho daru a milosti usiloval som sa žiť, pracovať a pôsobiť v duchu viery.“

Ján Chryzostom kardinál Korec sa narodil 22. januára 1924 v Bošanoch. Dňa 15. septembra 1939 vstúpil v Ružomberku do rehole jezuitov. Do roku 1950 študoval filozofiu a teológiu v Ružomberku, v Trnave a v Brne. Po skončení štúdia filozofie pracoval v redakcii časopisov a vo vydavateľstve Posol v Trnave. Po likvidácii reholí a kláštorov v roku 1950 bol spolu s rehoľnými spolubratmi internovaný od 14. apríla 1950 v Jasove, potom v Podolínci a od 20. septembra 1950 v Pezinku.

Odtiaľto bol donútený odísť do civilného života. V tom istom roku – 1. októbra 1950 – bol tajne vysvätený v Rožňave za kňaza a po uväznení a internovaní takmer všetkých oficiálnych biskupov bol ako 27-ročný 24. augusta 1951 tajne vysvätený za biskupa – biskupom Pavlom Hnilicom. Biskupskú službu však nemohol vykonávať verejne. Po celý tento čas pracoval ako robotník.

Jedenásteho marca 1960 bol zaistený a 21. mája odsúdený ako vlastizradca – pre náboženskú činnosť – na 12 rokov väzenia. Na slobodu sa vrátil 21. februára 1968 s podlomeným zdravím. Napriek tomu sa zapojil do nadšenej obnovy náboženského života.

Zmena spoločenského systému po roku 1989 zasiahla aj do jeho života. 7. januára 1990 sa stal rektorom Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Významným okamihom jeho života sa stal 6. február 1990, keď bol menovaný za nitrianskeho diecézneho biskupa. Kánonicky správu diecézy prebral 22. februára 1990. 28. júna 1991 v konzistóriu ho ustanovil pápež Ján Pavol II.

Dňa 16. júla 2005 sa stal emeritným biskupom. Zomrel v Nitre 24. októbra 2015. Je pochovaný v dolnej lodi Katedrály – Baziliky svätého Emeráma v Nitre (Zdroj životopisu - Biskupstvo Nitra).

TK KBS informoval Tibor Ujlacký



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024