Synoda o Amazónii pokračovala hlasovaním o Záverečnom dokumente

TK KBS, RV zk; ml | 26. 10. 2019 20:03Vatikán 26. októbra (RV) Synoda biskupov na tému: „Amazónia: Nové cesty pre Cirkev a pre celostnú ekológiu“ dnes pokračovala hlasovaním o Záverečnom dokumente. Ten v piatok v pléne predstavil generálny relátor Synody kardinál Cláudio Hummeso OFM, emeritný arcibiskup São Paula, ktorý je aj predsedom Komisie pre vypracovanie Záverečného dokumentu. Synoda vyvrcholí v nedeľu slávením svätej omše o 10. hodine v Bazilike sv. Petra, predsedať jej bude pápež František.

Kardinál Hummes pri prezentácii Záverečného dokumentu v piatok uviedol, že text sa začleňuje do momentu ekologickej pohotovosti, v ktorej je nevyhnutné konať a nečakať. Zachovanie Amazónie je podstatné pre zdravie planéty a Cirkev si je toho vedomá, zároveň si uvedomuje, že pre dosiahnutie integrálnej ekológie je potreba integrálnej konverzie. Ako povedal, Cirkev načúva volaniu národov Amazónie i volaniu zeme. Synoda slúži k dosiahnutiu cirkevnej jednoty s Petrovým nástupcom a pod jeho vedením.

Uplatnenie výsledkov Synody bude mať na starosti po-synodálna komisia

V piatok ynodálni otcovia zvolili 13-člennú po-synodálnu komisiu, ktorá má za cieľ uplatniť v praxi výsledky Synody o Amazónii. Jej členovia reprezentujú krajiny Amazonského regiónu: štyria sú z Brazílie, po dvoch sú z Bolívie, Kolumbie a Peru, po jednom z Antíl, Venezuely a Ekvádoru. K nim budú pridaní ďalší traja členovia menovaní pápežom.

Už sa našli ukradnuté sošky Amazonských domorodcov

Tri sošky z Amazónie, symboly plodnosti a spätosti s „Matkou zemou“, ktoré v pondelok ukradli neznámi páchatelia z rímskeho kostola a odhodili ich do rieky Tiber, polícia už našla. Oznámil to včera pri zasadaní Synody pápež František. Ako Rímsky biskup sa ospravedlnil osobám, ktoré boli spomínaným činom urazené.

Sošky do Ríma priniesli domorodci pri príležitosti Synody. Drevené sošky zobrazujúce amazonskú ženu v požehnanom stave ukradli neznámi páchatelia z kostola Santa Maria in Traspontina neďaleko Vatikánu. Symboly boli súčasťou ceremónie otvorenia Synody za účasti pápeža Františka. Páchatelia, ktorí ich hodili do rieky Tiber z Anjelského mosta, videozáznam svojho činu prezentovali na sociálnych sieťach ako „vykonanie spravodlivosti“.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021