Cirkevní predstavitelia reagujú na tragédiu migrantov pri Londýne

TK KBS, RV zk; ml | 24. 10. 2019 17:30



Brusel 24. októbra (RV) „Je to škandál, že v Európe ešte stále môže dôjsť k takejto smrti“ – reagoval na stredajšie objavenie 39 mŕtvych tiel v kamióne neďaleko Londýna predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) kardinál Jean-Claude Hollerich, arcibiskup Luxemburgu. Svoj apel v tejto súvislosti vydala aj Komunita sv. Egídia.

V Bruseli v Kostole Notre Dame du Sablon v stredu 23. októbra biskupi Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) delegovaní biskupskými konferenciami EÚ slávili „svätú omšu za Európu“. V deň, keď sa neďaleko Londýna v kamióne pochádzajúcom z Bulharska našlo 39 mŕtvych tiel ľudí, sa biskupi modlili najmä za migrantov a utečencov.

Svätou omšou za Európu sa v stredu začalo jesenné zasadanie Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE). V modlitbe biskupi pamätali na tých najchudobnejších obyvateľov kontinentu, modlili sa aj za pokoj v krajinách zmietajúcich sa v nepokojoch, za utečencov i tých, ktorí sa o nich starajú i za zodpovedných politikov, aby vedeli robiť rozhodnutia „s múdrosťou, duchom služby, šíriac všeobecné dobro a venujúc pozornosť predovšetkým tým najzraniteľnejším obyvateľom, ktorí nemajú hlas“.

Predseda COMECE arcibiskup Luxemburgu kardinál Hollerich pre agentúru Sir reagoval na smutnú správu o nájdení 39 mŕtvych tiel migrantov v kamióne pri Londýne, medzi ktorými bol aj jeden dospievajúci človek: „Ako kresťania nemôžeme mlčať. ... V Európe hovoríme o kresťanskej identite, no ja sa pýtam, ako hovoriť o kresťanskej identite, ak ľudia aj naďalej umierajú takýmto spôsobom a tieto tragédie sa nás už viac nedotýkajú?“ Myšlienky kardinála Hollericha smerujú i k zodpovedným politikom:

„Mŕtvi hovoria, ba dokonca volajú, že je treba vytvoriť migračnú politiku. To však nestačí: musíme tiež pomôcť krajinám, odkiaľ migranti utekajú, pripravujúc jeden veľký projekt, plán pomoci.“ Kardinál do Bruselu pricestoval z Ríma, kde sa zúčastňuje na Synode o Amazónii. Poznamenal: „Klimatické zmeny ešte viac sťaží túto situáciu a počet migrantov sa zvýši“.

Na tragédiu reagovala i komunita sv. Egídia apelom na európske inštitúcie a krajiny, aby čo najskôr prijali opatrenia na zamedzenie nelegálnych migrácií a obchodovaniu s ľuďmi a podporili legálny a bezpečný presun osôb.

Na dramatickú udalosť v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas reagoval aj Sekretár Medzinárodnej katolíckej komisie pre migrácie Mons. Robert Vitillo:

„Mojou reakciou i reakciou Medzinárodnej katolíckej komisie pre migrácie, je hrôza. Sme šokovaní, tak, ako mnoho ľudí po celom svete, touto situáciou, týmito tragédiami vo Veľkej Británii. Toto však nie je jediná skúsenosť: každý deň sú tisíce takýchto skúseností, po celý rok. Tieto situácie sa dejú nielen v kamióne, ale aj na mori, na železniciach...

Existuje mnoho možností pre túto novú formu ľudského otroctva. Myslím, že vlády by mali lepšie kontrolovať bandy, ktoré vykonávajú tento druh obchodovania s ľuďmi, no je tiež nevyhnutné rozvíjať alternatívy pre osoby, ktoré musia migrovať, či už ako utečenci alebo ako migranti, ktorí hľadajú iný život, dôstojný život. Je treba rozvíjať iné prostriedky, aby sme k tomu mohli dôjsť.

Môžeme myslieť na pakt o migráciách, ktorý mnohé štáty schválili minulý rok a implementovať tieto procedúry navrhované paktom alebo myslieť na iné prostriedky na národnej či lokálnej úrovni, akou je možnosť sponzorovať ako súkromné organizácie, ako cirkvi, ako obce, ako obchodní manažéri, takým spôsobom, aby osoby mohli migrovať legálnym a bezpečným spôsobom.“



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024