Najväčšia mariánska procesia na svete pritiahla vyše dva milióny ľudí

TK KBS, RV CZ, job; ml; pz | 24. 10. 2019 08:20Brazília 24. októbra (RV CZ) V brazílskom Beléme (hlavnom meste štátu Pará) sa tradične koná procesia, ktorá nemá nikde inde na svete obdoby. Ku cti Panny Márie z Nazareta, populárne nazvanej "Kráľovnou Amazónie", prišli v nedeľu na štvorkilometrovú trasu viac než dva milióny pútnikov. Každoročná procesia má nepretržitú tradíciu už 227 rokov.

Bezprostredne po rannej svätej omši slávenej pred belémskou katedrálou arcibiskupom Giovannim D Aniellom vyšla procesia so sochou Panny Márie z Nazareta ulicami mesta smerom k mariánskemu pútnickému miestu. Na slávnosti sa zúčastnili aj biskupi z okolitých diecéz, ktorí neodišli do Ríma na Biskupskú synodu o Amazónii.

"Procesia, ktorá každý rok priťahuje zástupy ctiteľov Panny Márie z Nazareta, prebieha napriek vysokým teplotám v atmosfére modlitby a spevu ku cti Matky nášho Spasiteľa," hovorí poľský misionár Zdisław Malczewski TCHr. Žiaci štátnych a súkromných škôl ťahali 13 vozov, na ktoré sa pútnici skladali darmi za získané milosti: sviece a voskové modely rôznych častí ľudského tela. Pre Európana nie je ľahké pochopiť ľudovú zbožnosť Brazílčanov.

Zvláštne sú podľa misionára sľuby skladané Bohu alebo Márii. Napríklad 24-ročná Brenda Carine Rodríguezová po ukončení právnických štúdií zložila sľub, že pokiaľ bude prijatá do Brazílskej advokátskej komory, ponesie celú procesiu na hlave hrubú právnickú knihu. "Keď sa takto zveríme, dostaneme, o čo prosíme. Je to prejav mojej viery. Prosila som Matku Božiu, aby som ukončila právnické štúdiá a zložila ťažkú príjímaciu skúšku a moja túžba sa splnila," hovorí mladá advokátka.

Veľa ľudí prešlo celú trasu na kolenách. K trónu Panny Márie z Nazareta bolo priviazané 400 metrov dlhé lano. Pútnici sa ho snažili aspoň letmo dotknúť, či už ako výraz prosby za určitú milosť alebo ako poďakovanie za získaný dar. Pred pútnickou svätyňou držali študenti vlajky všetkých 26 brazílskych štátov a federálneho dištriktu.

Zavŕšením päťhodinovej procesie bola svätá omša pred pútnickym chrámom, ktorej predsedal biskup Gilberto Pastana z diecézy Creato v štáte Ceará. "Mária a jej syn nás priviedli až sem. Blahoslavený je každý, kto išiel v procesii, modlil sa o Máriin príhovor a vyprosoval si u Nej milosť zodpovednosti a spolupráce, aby sa každý deň stával lepší a nechával sa viesť evanjeliovými hodnotami, ako je pokoj, bratstvo a delenie sa o lásku. Nech Mária v každom z nás posilňuje túžbu vytrvať a dospieť k cieľu.

Slávnosti ku cti "Kráľovny Amazónie" potrvajú do 28. októbra. Každý deň prebiehajú osobitné púte, procesie mládeže, detí, cyklistov, bežcov a ďalších skupín. Tohtoročné motto sviatku znie "Mária, Matka Cirkvi" a nadväzuje na 300. výročie založenia Belémskej diecézy a za prebiehajúcu mimoriadnu Biskupskú synodu o Amazónii.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021