Pápež František inauguroval etnologické oddelenie Vatikánskych múzeí

TK KBS, RV zk; ml | 19. 10. 2019 17:24Vatikán 18. októbra (RV) Vatikánske múzeá v piatok 18. októbra za prítomnosti pápeža Františka inaugurovali nové etnologické múzeum s názvom Anima mundi (Duša sveta). Pri príležitosti Synody biskupov o Amazónii zároveň otvorili osobitnú výstavu o kultúre tejto časti planéty.

Svätý Otec pri otvorení uviedol, že vo Vatikánskych múzeách má byť priestor pre všetky kultúry sveta. Etnologické múzeum má všetkým pripomínať hodnotu harmónie a pokoja medzi národmi a tradíciami a prostredníctvom svojho umenia dať v návštevníkoch zaznieť Božiemu hlasu.

Vatikánske múzeá sú povolané stávať sa čoraz viac „živým, obývaným a otvoreným „domom“ pre všetkých, s dverami roztvorenými pre národy celého sveta“. Majú byť miestom, kde sa všetci môžu cítiť zastúpení, zdôraznil pápež:

„Ten, kto sem vstupuje, mal by cítiť, že v tomto dome je priestor aj pre neho, pre jeho národ, jeho tradíciu, jeho kultúru. (...) Všetky národy sú tu, v tôni kupoly Baziliky sv. Petra, blízko srdca Cirkvi a pápeža.“

Ako povedal Svätý Otec, človek by mal pocítiť, že  tu sa o umenie jeho kultúry starajú s rovnakou vážnosťou ako o majstrovské diela, ktoré sem prichádzajú každoročne obdivovať milióny turistov. „Tu [umenie] nájde osobitné miesto: miesto dialógu, otvorenosti voči druhému a miesto stretnutia“, povedal Svätý Otec a dodal:

„A keďže umelecké diela sú vyjadrením ducha národov, posolstvo, ktoré dostávame, je, že sa musíme vždy pozerať na každú kultúru, na druhého, s otvorenosťou mysle a so zhovievavosťou.

Krása nás spája. Pozýva nás, aby sme žili ľudské bratstvo, oponujúc mentalite nevraživosti, rasizmu, nacionalizmu, ktorá stále číha.“

Pripomínajúc nedávne putovanie viacerých umeleckých diel z Vatikánu do Číny alebo aj do moslimských krajín pápež zdôraznil, ako vďaka dobrým umeleckým iniciatívam možno prekonať vzájomné vzdialenosti či bariéry.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021