Vo Vrátnej bude omša a pietna spomienka na obete horských nešťastí

TK KBS, hzs; ml | 16. 10. 2019 10:26Terchová 16. októbra (TK KBS) V nedeľu 20. októbra 2019 o 13:00 bude na symbolickom cintoríne vo Vrátnej svätá omša a pietna spomienka na obete horských nešťastí v Malej Fatre. Ide o dvadsiatu prvú pietnu spomienku. Svätú omšu na symbolickom cintoríne bude celebrovať kaplán Horskej záchrannej služby Ján Dubecký.

O vytvorenie symbolického cintorína vo Vrátnej sa zaslúžila Horská záchranná služba. Hlavným dôvodom bolo prejavenie úcty obetiam hôr, ako aj poučenie a varovanie návštevníkov hôr. HZS chcela sústrediť na jedno miesto tabule a symboly, ktoré príbuzní a pozostalí umiestňovali na rôznych miestach v horstve.

Na cintoríne sú tabuľky s menami obetí. V čase postavenia bolo na cintoríne 52 tabuliek s menami obetí, ktorí zahynuli v rokoch 1957 – 1997 a tabuľa s menami 14 obyvateľov osady Štefanová, ktorí sa 11. júna 1848, stali obeťami prívalu horskej riavy. Cintorínu dominuje kríž s nápisom „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu." Otvorili a posvätili ho 25. júla 1998.

K pietnym tabuľkám alebo symbolom je odvtedy možné na znak úcty položiť kvety alebo vence, či zapáliť kahanec. V období pred sviatkom Všetkých svätých tam v spolupráci s miestnou farnosťou v Terchovej a kaplánmi Ordinariátu OS a OZ SR pravidelne uskutočňujú pietny akt spojený so zádušnou bohoslužbou.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021