Nové Katolícke noviny prinášajú 8-stranovú špeciálnu Misijnú prílohu

TK KBS, za; ml | 16. 10. 2019 10:00Bratislava 16. októbra (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny prinášajú špeciálnu osemstranovú Misijnú prílohu, v ktorej nájdete modlitbu pápeža Františka na Mimoriadny misijný mesiac október 2019.

Vysvetľujú, ako možno čo najlepšie prežiť nielen Misijnú nedeľu, ale celý Mimoriadny misijný mesiac október 2019. Misijnou nedeľou si pripomíname, že Cirkev je celosvetové spoločenstvo a že je poslaná byť znamením lásky pre všetkých ľudí na celom svete; a sme pozvaní, aby sme sa podelili o svoje dobrá s chudobnými bratmi a sestrami.

V reportáži vás pozývajú na návštevu africkej Rwandy. Od roku 2014 v Centre sv. Antona v rwandskom meste Nyanza pôsobí rogacionista Vlastimil Chovanec. Práve v tomto centre prijímajú deti ulice a počúvajú ich bolestné príbehy. Pod hranicou chudoby žije v súčasnosti približne 39 percent Rwanďanov, 16 percent obyvateľov sa však nachádza v extrémnej chudobe. Keďže ide o štatistiky rwandskej vlády, je veľmi pravdepodobné, že počet extrémne chudobných obyvateľov je omnoho vyšší.

Rozprávajú sa s rwandským biskupom Celestinom Hakizimanom, ktorý vedie najmladšiu rwandskú Diecézu Gikongoro. Patrí do nej pútnické miesto Kibeho, kde sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia zjavovala Panna Mária; dnes má toto miesto viaceré väzby aj so Slovenskom.

Predstavujú príbeh slovenského misionára Jozefa Kočíka SDB. Pochádzal z obce Ovčie pri Prešove. Ako jedenásťročný bol povolaný do Francúzska k školským bratom, kde absolvoval strednú školu a získal učiteľský diplom. Neskôr sa stal kňazom a misionárom v Afrike. Ovládal deväť cudzích jazykov, medzi nimi aj päť afrických. Precestoval takmer celý svet. Čoskoro po návrate na Slovensko v roku 2000 zahynul pri autonehode.

Uverejňujú recepty misionárov z rozličných kútov sveta. Misionári si totiž v novej krajine nezvykajú len na novú kultúru a zvyklosti, ale i na odlišné jedlo. Niektorí z nich sa s nami podelili o recepty na svoje obľúbené jedlo či nápoj.

V Misijnej prílohe nájdete aj misijný kvíz so súťažou o desať hodnotných cien.

TK KBS informovala Zuzana Artimová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021