Modlitba posvätného ruženca patrí medzi najrozšírenejšie modlitby

TK KBS, rp; ml | 05. 10. 2019 08:00



Bratislava 5. októbra (TK KBS) Modlitba posvätného ruženca je pre katolíckeho kňaza Juraja Vitteka spojením života, Božieho slova a jeho viery. “Modlitba ruženca je príležitosť niesť svetlo Božieho zjavenia, Ježišovho života a umučenia do konkrétnych situácií v živote. Keď prežívam niečo ťažké, modlím sa automaticky bolestný ruženec. Keď zažívam radosť, modlím sa radostný. V tajomstvách ruženca nachádzam svetlo tu a teraz,” povedal TK KBS Juraj Vittek, ktorého fascinuje modlitba ruženca ako príležitosť prepojiť Ježišov život s jeho životom. “Ruženec prepája tajomstvá Ježišovho života s mojim životom. Ruženec je pre mňa prepojením viery, skúsenosti a života, ale aj skonkrétnenie Božieho slova do každodenných situácií, ktoré prežívam. Je to prenesenie tajomstiev Ježišovho života do môjho každodenného života,” dodal Juraj Vittek.

Modlitba posvätného ruženca sprevádza aj koordinátora Národného pochodu za život Mareka Michalčíka od detstva. “Videl som ho u svojej babičky, modlili sme sa ho doma ako deti s rodičmi a tiež na rôznych stretnutiach,” spomína Marek Michalčík. Zostáva mu v pamäti aj “v prevedení” Jána Pavla II. “Vtedy som si hovoril, že aj ja by som sa ho chcel tak vedieť modliť. Dnes sa modlím ruženec najmä v aute na cestách a doma s rodinou. Ruženec vnímam ako čas, v ktorom “zduchovňujem” to, čo prežívam v živote. Často som na začiatku ruženca nesústredený, ale v rámci modlitby odovzdávam do tajomstiev svoje životné otázky, problémy a radosti. Po modlitbe som potom akoby lepšie nastavený na život,” povedal.

Ruženec patrí medzi najrozšírenejšie modlitby vo svete katolíckej Cirkvi. Pozostáva zo štyroch častí, z ktorých každá má svoje pomenovanie podľa tajomstiev, ktoré nám sprostredkúva: radostný ruženec (udalosti Ježišovho detstva), ruženec svetla (Ježišovo účinkovanie), bolestný ruženec (Ježišovo umučenie) a slávnostný ruženec (zmŕtvychvstanie). Každá z týchto častí má päť desiatkov. Každý desiatok obsahuje modlitbu Otče náš, Zdravas Mária, Sláva Otcu a Ó, Ježišu. Modlitbu Pána (Otče náš) nám dal Ježiš, Boží Syn.

Modlitba Zdravas Mária sa modlí desať krát za sebou (odtiaľ pomenovanie desiatok). Táto modlitba sa skladá z pozdravu, ktorým anjel Gabriel oslovil Pannu Máriu pri zvestovaní, a zo slov sv. Alžbety, ktorou privítala Pannu Máriu, keď prišla k nej na návštevu. Sláva Otcu je krátka chvála Najsvätejšej Trojice. Posledná modlitba desiatku je Ó, Ježišu, odpusť nám naše hriechy. Je to modlitba, ktorú dala Panna Mária pri svojom zjavení trom fatimským pastierikom. Okrem toho každý desiatok má svoje vlastné tajomstvo, nad ktorým počas recitovania Zdravas Mária rozjímame.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024