Približne 35 000 mariánskych ctiteľov sa stretlo na púti v Šaštíne

TK KBS, rp; rp | 15. 09. 2019 13:00



Šaštín 15. septembra (TK KBS) Približne 35 000 mariánskych ctiteľov sa dnes stretlo v Šaštíne. K Sedembolestnej Panne Márii, ktorej národná svätyňa je práve v tomto meste, prišli opäť prosiť i ďakovať za svoje osobné i rodinné radosti a bolesti. Celonárodná púť k patrónke Slovenska, ku ktorej sa už niekoľko storočí utiekajú tisíce detí, mladých i dospelých, vyvrcholila svätou omšou za účasti viacerých biskupov a kňazov. Hlavným celebrantom bol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, kazateľom bol apoštolský prefekt v Azerbajdžane Mons. Vladimír Fekete, SDB. V závere sa veriaci s biskupmi, kňazmi a zasvätenými tradične zverili Panne Márii.

Biskup Fekete v homílii vyzdvihol tri slová, ktoré sa viažu na život Márie a ktoré sa zároveň bytostne dotýkajú každého jedného z nás. Sú to slová, ktorým nie vždy dosť rozumieme a preto je nám niekedy ťažké prijať ich. Sú to bolesť, poslušnosť a viera. Podľa Mons. Feketeho niet na zemi človeka, ktorý by nemal osobnú skúsenosť s bolesťou. „Pre veriaceho človeka je prítomnosť utrpenia v jeho živote a v živote jeho blízkych skúškou jeho viery v dobrého a láskavého Boha. Bolesť je človeku niekedy na osoh. Môže mu pomôcť uvedomiť si jeho hranice,“ zdôraznil biskup Mons. Vladimír Fekete, podľa ktorého tu na zemi sú len dva druhy bolesti. „Jedna iba bolí. Tá druhá človeka mení,“ konštatoval hlavný kazateľ národnej púte.

Druhé slovo je podľa Mons. Feketeho poslušnosť. „Keď sa Panna Mária dozvedá, že sa má stať Matkou predpovedaného Mesiáša, nerozumie a bráni sa prijať túto úlohu. Povzbudená Božím poslom však napokon hovorí FIAT – nech sa mi stane to, k čomu ma povoláva Boh, aj keď tomu nerozumie a možno sa bojí. Nechce sa silou-mocou držať svojich plánov a predstáv. Verí, že ak Boh od nej čosi žiada, pomôže jej, aby bola schopná to i uskutočniť,“ uviedol s tým, že šťastie nespočíva v sebarealizácii za každú cenu. „Tou najistejšou sebarealizáciou je zveriť svoj život do Božích rúk. Podriadiť sa spoznanej Božej vôli - to nie je prehra,“ dodal. Tretie slovo viažuce sa na Pannu Máriu je viera. „Pre nás, ktorí sme dostali tento vzácny dar, je viera svetlom," povedal.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť TU

Svätá omša, ktorú priniesli naživo viaceré médiá, začala sprievodom, spevom piesne "Tie šaštínske zvony" a procesiou so sochou Sedembolestnej Panny Márie. Pútnikov v Šaštíne i tých, čo boli so slávnosťou duchovne spojení, v úvode pozdravil arcibiskup Zvolenský. Okrem pútnikov, kňazov a zasvätených prišli na národnú púť aj súčasná prezidentka a dve bývalé hlavy štátu Zuzana Čaputová, Andrej Kiska a Ivan Gašparovič, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády SR Peter Pellegrini, viacerí ministri, členovia parlamentu, zástupcovia miestnej i regionálnej samosprávy. Na slávnosť prišlo okolo 150 kňazov. Pomáhalo prilbižne 120 dobrovoľníkov. O pútnikov sa starali desiatky záchranárov.

Národnou púťou dnes mariánski ctitelia opäť nadviazali na dlhú históriu. Slováci už oddávna prechovávali úctu a dôveru k Božej Matke Sedembolestnej. Prvé chrámy zasvätené práve Panne Márii sa začali objavovať na našom území po roku 1250, po odchode Tatárov. Približne tri desaťročia predtým vznikla vo Florencii rehoľa servítov, ktorá sa venovala úcte k Sedembolestnej Panny Márie a táto úcta prenikla aj na naše územie. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii u Slovákov sa začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravuje rehoľa Pavlínov.

- -

Niekoľko historických pohľadov na kult Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska

Aj keď sviatok Sedembolestnej Panny Márie nemá svoj pôvod na slovenskom území, predsa však má svoje mimoriadne miesto v dejinách Slovákov. Silná mariánska úcta, ktorá tvorila súčasť cyrilometodského dedičstva Slovákov v spojení so symbolickými siedmimi bolesťami Panny Márie, v ktorých nachádzali počas dlhých stáročí útechu v ich národnom, náboženskom a sociálnom útlaku vytvárali silné predpoklady, aby sa úcta k Sedembolestnej stala symbolom Slovákov, ktorí ju oddávna považovali za svoju hlavnú patrónku.

Úcta k siedmim bolestiam Panny Márie (sedem je biblické číslo označujúce plnosť, čím sa chce vyjadriť, že Panna Mária bola nielen plná milosti ale aj plná bolesti) má svoj pôvod na kresťanskom Východe u cirkevného otca sv. Efréma Sýrskeho (306-373), ktorý šíril úctu k bolestiam Panny Márie, na Západe mal svoj pôvod v úcte k piatim bolestiam ukrižovania Pána Ježiša. Najstarší kostol zasvätený Panne Márii Sedembolestnej je v Trstíne-Hájičku z roku 1245. Tradícia úcty k Sedembolestnej Panne Márie je však na Slovensku najviac zviazaná so Šaštínom, kde sa nachádza milostivá socha Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. Dala ju vyhotoviť nábožná grófka Angelika Coborová-Bakičová, veľká ctiteľka Bolestnej Panny Márie. Uložila ju do kaplnky, ktorá dodnes stojí vedľa národnej baziliky. Spolu s obyvateľmi Šaštína a okolitých osád prichádzala prosiť, aby Sedembolestná ochránila tento kraj pred Turkami.

V roku 1744 bol v Šaštíne dokončený chrám Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je dnes národnou svätyňou a sa stal sa jedným z najvýznamnejších a najväčších mariánskych pútnych miest na Slovensku. Pápež Pius VII. rozšíril sviatok Sedembolestnej na celú Katolícku cirkev. Na žiadosť slovenských biskupov pápež Pius XI. dekrétom Celebre apud Slovachiae gentem z 22. apríla 1927 dovolil používať invokáciu po litániách „Oroduj za nás Matka Sedembolestná“, čím potvrdil tradíciu Slovákov uctievať ako svoju patrónku Sedembolestnú Pannu Máriu. Slovenský katolícky exil potvrdil úctu k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska tým, že na jej sviatok 15. septembra 1963 sa konala prvá svätá omša a posviacka kaplnky Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Dňa 23. novembra 1964 pápež Pavol VI. apoštolským listom Quam pulchram potvrdil starobylosť kultu Panny Márie Sedembolestnej ako hlavnej patrónky Slovenska a vyhlásil šaštínsky chrám Sedembolestnej za baziliku minor. Po Druhom vatikánskom koncile bola Sedembolestná Panna Mária potvrdená ako patrónka Slovenska pri schválení osobitného liturgického kalendára slovenských diecéz v roku 1975. Pápež Ján Pavol II. počas svojej prvej verejnej návštevy po zotavení sa z atentátu, keď navštívil Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda, vo svojej homílii povedal: „Vaši apoštoli svätí Cyril a Metod získali vzdelanie v Carihrade, kde mariánska úcta existovala už od prvých storočí kresťanstva. Či netreba tu hľadať aj najhlbšie korene mariánskej úcty Slovákov k Sedembolestnej?“.

Počas svojej druhej apoštolskej cesty na Slovensku v roku 1995 navštívil aj národnú svätyňu v Šaštíne, kde korunoval zázračnú sochu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. V homílii nám adresoval tieto slová: „Chcem v tejto svätyni poprosiť Pannu Máriu, aby aj naďalej poskytovala materskú pomoc pri premene sŕdc. Prosím ju, aby bdela nad celým duchovným životom Slovenska. Zvlášť jej odporúčam mladú generáciu, všetkých trpiacich a všetkých, čo hľadajú pravdu“.

V roku 2014 v Šaštíne slávili 450. výročie prvého zázraku na príhovor Sedembolestnej Panny Márie a 50 rokov od jej titulu za Patrónku Slovenska. Z tohto dôvodu vyhlásili slovenskí biskupi rok 2014 za Rok Sedembolestnej Panny Márie. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte tisíce pútnikov. Vlani tam prišlo okolo 30-tisíc ľudí, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo 50 000. Program aktuálnej celonárodnej púte ukončia v pondeok púťou seniorov a chorých. Hlavným celebrantom a kazateľom na pondelkovej svätej omši so začiatkom o 10:30 bude bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Počas celej púte budú k dispozícii kňazi vysluhujúci sviatosť zmierenia.

K správe bolo vydané FOTO a AUDIO

-

Zdroj audia: Rádio LUMEN / Pavol Hudák



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024