Po 30 rokoch do Mozambiku opäť zavíta pápež

TK KBS, RV zk; pz | 27. 08. 2019 21:46



Vatikán 27. augusta (RV) Už budúci týždeň sa pápež František vydá na svoju ďalšiu, v poradí 31. apoštolskú cestu. V dňoch 4. – 10. septembra zavíta do troch krajín: do afrického Mozambiku a do dvoch ostrovných štátov - Madagaskar a Maurícius. Priblížme si prvú zo zastávok cesty – Mozambik, ktorý pápeža privíta v dňoch 4. - 6. septembra.

„Nádej, pokoj a zmierenie“ – tak znie motto návštevy Svätého Otca v Mozambiku. V prímorskej krajine na juhovýchode Afriky sa jeho program sústredí na hlavné mesto Maputo. Pápež František absolvuje zdvorilostnú návštevu u prezidenta krajiny Filipe Nyusiho a stretnutie s autoritami krajiny a členmi diplomatického zboru. Jeho kroky budú ďalej smerovať na medzináboženské stretnutie s mladými a v katedrále hlavného mesta sa stretne s biskupmi, kňazmi a rehoľníkmi. Pápež v Mapute zavíta aj do nemocnice a bude sláviť svätú omšu na miestnom štadióne.

Občianska vojna od roku 1977, mierová dohoda 1992 v Ríme

Motto cesty: „Nádej, pokoj a zmierenie“ naznačuje neľahkú históriu krajiny. Po tom, ako Mozambik v roku 1975 získal nezávislosť od Portugalska, vypukla tu dráma občianskej vojny. Proti režimu marxistickej strany FRELIMO bojovali povstalci Mozambického národného odporu RENAMO. Konflikt, ktorý trval 15 rokov, si vyžiadal smrť státisícov ľudí a vyše štyri milióny vysídlených a utečencov.

Významným dátumom je 4. október 1992, kedy bol v Ríme podpísaný historický mierový dohovor. Jeho signatármi boli vtedajší mozambický prezident Joaquim Chissano a vtedajší líder Renamo Afonso Dhlakama. Dohovor bol výsledkom dlhého procesu vyjednávania, ktorému napomáhala Komunita Sant´Egidio. V roku 1992 sa bojová skupina RENAMO premenila na politickú stranu.

Voľby v októbri 2019 prídu po rokoch napätia

Slobodné voľby v roku 1994 boli prvým dôležitým krokom k stabilizácii, ktorá v nasledujúcich rokoch viedla aj k ekonomickému a spoločenskému rastu. V období medzi rokmi 2013 a 2016 bol však pokoj v Mozambiku opäť prerušený ozbrojenými zrážkami medzi armádou a opozičnými zložkami. Keď výsledky volieb v roku 2014 strana RENAMO spochybnila, napätie bolo sprevádzané aj epizódami násilia.

Zložitý proces vyjednávania dospel k úspechu len celkom nedávno. Dohoda o zmierení zo 7. augusta 2019 stanovuje pravidlá demilitarizácie, odzbrojenia a reintegrácie bojovníkov RENAMO. Na ceremónii sa zúčastnila aj delegácia Komunity Sant´Egidio vedená arcibiskupom Bologne Matteom Zuppim, ktorý bol jedným zo sprostredkovateľov mierovej dohody v roku 1992. Pri podpise dohody mozambický prezident Filipe Nyusi a líder RENAMO Ossufo Momade uistili, že obe strany sa pokojným spôsobom zúčastnia na prezidentských, parlamentných i provinčných voľbách, ktoré budú 15. októbra 2019.

Krajina s veľkým potenciálom

Z ekonomického hľadiska je 30-miliónový Mozambik jednou z najchudobnejších krajín sveta. Krajina výrazne pocítila nedávnu ekonomickú krízu. K zvýšeniu inflácie viedlo najmä odhalenie obrovských dlhov (vyše dvoch miliárd dolárov), ktoré vláda skrývala pred medzinárodnými úverovými inštitúciami. Ekonomika krajiny je založená najmä na poľnohospodárstve, pričom však vo vidieckych oblastiach má prístup k elektrine len 15% obyvateľstva.

Napriek problémom má Mozambik aj otvorené možnosti. Bývalá portugalská kolónia je bohatá na energetické suroviny, ako aj na titán a vzácne kamene. K zásobám uhlia sa v roku 2011 pripojilo objavenie veľkých ložísk zemného plynu. Pre využitie tohto potenciálu sú potrebné obrovské investície, ktoré by podľa viacerých expertov mohli viesť k tomu, aby sa tento africký štát v roku 2025 stal druhým svetovým zásobovateľom skvapalneného zemného plynu (LNG).

S týmito perspektívami smeruje krajina k rastu HDP, ktoré dnes neprekračuje 15 miliárd dolárov. Ak Mozambik dokáže prekonať problém korupcie a chudoby, môže sa stať jedným z vedúcich štátov možného ekonomického znovuzrodenia Afriky.

Nové hrozby: násilie islamistov, aids, cyklóny

Po nedávnom objavení ložísk zemného plynu na severe krajiny sa objavili nové hrozby pre stabilitu Mozambiku. V severnom regióne Cabo Delgado boli v posledných mesiacoch zaznamenané rozličné prejavy násilia, zrážok a bojov. Podľa viacerých zdrojov sú za to zodpovední radikálni islamistickí bojovníci patriaci k skupine Šabáb, ktorí pochádzajú z iných krajín.

Medzi ranami, ktoré sužujú Mozambik, patria okrem vysokej miery analfabetizmu aj aids a drogová závislosť. Tvrdým úderom pre ekonomiku a spoločnosť boli v tomto roku cyklóny Idai (13. marca) a Kenneth (25. apríla), ktoré si vyžiadali viac než 600 obetí a zničené boli tisíce hektárov ornej pôdy. Cyklóny spôsobili závažnú zdravotnú krízu s vyše 73 tisíc evakuovanými.

Cirkev v Mozambiku

Katolícku cirkev v Mozambiku tvorí viac než šesť miliónov pokrstených, čo je 28% obyvateľstva. Predovšetkým vo vidieckych oblastiach výrazná časť obyvateľstva ešte uctieva tradičné africké kulty. Takmer pätina obyvateľstva sa hlási k islamu. Moslimovia žijú predovšetkým v severnej časti a na pobreží krajiny. Kresťania sú zas početnejší na juhu a v mestách.

Konferencia biskupov Mozambiku pozostáva z biskupov troch metropolitných arcidiecéz a deviatich sufragánnych diecéz. Momentálne jej predsedá Mons. Lúcio Andrice Muadula, biskup Xai-Xai (čít. „šaišai“). Miestna konferencia biskupov je členom Sympózia biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru – SECAM a Medziregionálneho zhromaždenia biskupov južnej Afriky – IMBISA.

Cirkev v Mozambiku sa dnes stretáva s početnými ranami, ktoré aj naďalej sužujú tento africký štát. Sú nimi: chudoba a spoločenská nerovnosť, rozšírená korupcia, násilie, kriminalita, obchodovanie s drogami, vykorisťovanie pracovníkov, obchodovanie s ľuďmi a separatistické útoky.

Slová motta apoštolskej cesty: nádej, pokoj a zmierenie sú v centre očakávaní celej krajiny, ktorá aj napriek mnohým problémom, hľadí do budúcnosti s dôverou – hovorí v rozhovore pre Vatican News kňaz Jorge Augusto, ktorý je zodpovedný za Komisiu pre komunikáciu Konferencie biskupov Mozambiku.

„V Mozambiku je Cirkev veľmi aktívna, vo veľkom nasadení, a vidno, že ľudia sú vedení vierou. Snažíme sa ísť vpred aj napriek mnohorakým problémom, ktoré v našej krajine existujú. Sú to problémy prírodné, ako napríklad cyklóny, ale aj tie politické. Ľudia zostávajú pevní vo viere, kráčajú, idú vpred.“

Ako sa Cirkev i krajina pripravujú na apoštolskú návštevu pápeža Františka v Mozambiku?

„Je to veľmi radostná chvíľa pre celý mozambický ľud. Poslednou návštevou pápeža bola návšteva Jána Pavla II. pred tridsiatimi rokmi. Keďže už prešlo 30 rokov, ľudia túžia vidieť pápeža. Je to teda veľká radosť.“

Mottom apoštolskej cesty pápeža Františka je „Nádej, pokoj, zmierenie“. V týchto slovách sa ukrývajú dejiny Mozambiku: mierová zmluva, dohoda o zmierení, nádej...

„Nepochybne. Nádej, pretože toto je ľud, ktorý prichádza z veľkého utrpenia. Takže sa potrebujeme zdvihnúť, aby sme kráčali vpred. Pokoj, pretože po Rímskej dohode z roku 1992 medzi vládou Mozambiku a RENAMO-m, sme 20 rokov žili v pokoji. Avšak po tomto období sa vojna vrátila. A skutočne tu chýbalo to slovo: zmierenie. Chýbalo pre to, že tu nebolo skutočné zmierenie medzi nami Mozambičanmi. Je to historicky dôležitý moment pre krajinu: v súvislosti s príchodom Svätého Otca sme v očakávaní, že uvidíme všetky tieto tri slová. Neexistuje pokoj bez zmierenia. Medzi nami musí byť skutočné zmierenie.“

Mozambik je jednou z najchudobnejších krajín sveta, aj keď má veľké zdroje. Nedávno boli objavené obrovské ložiská zemného plynu. Môže byť práve Mozambik - aj napriek chudobe, veľkých problémov, korupcii - jedným zo štátov, ktorý bude schopný šíriť ekonomické znovuzrodenie Afriky?

„Je to pravda, no treba byť kompetentnými: ak máme tieto zdroje, no nie sú tu kompetentní ľudia, zostávame v situácii chudoby. Sú tu však ropa, zemný plyn, aj zdroje v mori... Je tu toho mnoho, no treba vidieť, ako ísť vpred. Teraz, po objavení týchto zdrojov, nastali na severe krajiny problémy. Nevie sa, kto sú osoby, čo provokujú túto vojnu. Prichádzajú zvonka. Treba ešte vykonať veľmi veľa práce.“



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024