V českom kúpeľnom meste bude pôsobiť biskup František Radkovský

TK KBS, fra, plz, rba; ml | 21. 08. 2019 18:48


Karlove Vary 21. augusta (TK KBS) Obyvatelia Karlovarského kraja majú od tohto týždňa nového suseda. Je ním emeritný biskup plzenský František Radkovský, ktorý sa z Plzne presťahoval do Karlových Varov. Býva na fare pri kostole Povýšenia svätého Kríža v Rybářích. Pri tejto príležitosti tlačové oddelenie Plzenského biskupstva položilo biskupovi Františkovi niekoľko otázok.

- Kedy vo vás dozrela myšlienka na presun do Karlových Varov ?

Zišlo sa viac vecí naraz, ktoré mi dali priestor urobiť tento krok. Je potrebné povedať, že presun niekam na faru som mal v pláne už dlho. Do Plzne teraz prichádza nový generálny vikár a to je dobrá príležitosť k tejto zmene. Naviac sa obmenila komunita kongregácie Milosrdných sestier Svätého Kríža. Sestra Monika z tejto kongregácie mi už skoro tridsať rokov pomáha s chodom domácnosti a vďaka zmenám v komunite teraz môže pôsobiť tiež v Karlových Varoch. Pomôže tú nielen mne, ale aj P. Romualdovi Robovi, miestnemu administrátorovi farnosti, ktorý toho má tiež veľa.

- Prečo teda Karlové Vary ?

Je to druhé najväčšie mesto plzenskej diecézy a zároveň krajské mesto. Myslím, že je pekné, keď teraz aj tu bude vlastne tak trochu sídlo biskupa (pozn .: usmieva sa). Navyše na fare v Rybáři mám krásny veľký byt. V Plzni som sa niekoľkokrát sťahoval práve kvôli nevyhovujúcej veľkosti. Som veľmi rád, že sa teraz do môjho bývalého plzenského bytu sťahuje nový generálny vikár Jakub Holík. To som si veľmi želal, pretože chcem, aby mal optimálne podmienky pre nástup do svojej funkcie.

- Koho to napadlo ? Funguje to takto aj niekde inde ?

Je to moja myšlienka. Premýšľal som, čo ďalej. Už nie som najmladší, zdravie mi ešte Pán Boh zaplať slúži, a za nedlho oslávim osemdesiate narodeniny. Inšpiráciou mi bola Královéhradecká diecéza. Tam sú tiež dve krajské mestá, Hradec Králové a Pardubice. V Hradci sídli diecézny biskup Ján Vokál a v Pardubiciach biskup Josef Kajnek. Tak ma napadlo, že rovnaký model by bolo dobré aplikovať aj v našej diecéze. A biskup Tomáš súhlasil.

- Ako bude v budúcnosti prebiehať spolupráca s diecéznou charitou Plzeň. Ste jej prezidentom. Zmení sa niečo ?

Zmení sa jedine to, že nebudem toľko v Plzni. To má ale zase jednu veľkú výhodu. Môžem sa venovať viac charitným zariadeniam v Karlovarskom kraji. Z Plzne je to sem predsa len trochu ďaleko, a tak som rád, že tu budem môcť pôsobiť aj ako zástupca Charity. To, že sa budem viac venovať Karlovarskému kraju ale neznamená, že nebudem cestovať aj do charitných zariadení v diecéze. Prezidentom Diecézny charity teda aj naďalej zostávam.

- Ako duchovný budete pôsobiť iba v Karlových Varoch ?

To určite nie. Budem tam, kde budem potrebným. Nemám záväzky k žiadnej konkrétnej farnosti. Farský administrátor v Ostrove P. Marek Hric má toho teraz naozaj veľa. Tak určite pomôžem aj jemu. Sú to kostoly v Ostrove, Jáchymove, Abertamy, Hornej Blatné, Perninku, Hroznětín a ďalšie a ďalšie.

- Vyzerá to, že toho budete mať práce naozaj veľa. Nájdete si čas aj na Plzeň a ďalšie miesta v diecéze mimo Karlovarský región ?

Určite áno. Ako som už spomenul, zostávam prezidentom charity. Tiež zostávam členom kňazskej rady, čo je poradný orgán diecézneho biskupa, kde sa riešia pastoračné a organizačné veci týkajúce sa kňazov v diecéze. Vo Františkánskej ulici som si nechal kanceláriu, odkiaľ občas tiež budem pracovať. Takže určite z Plzne neutekám a budem tu pôsobiť aj naďalej.

- Aké bolo vlastne samotné sťahovanie ?

Náročné. Hovorí sa, že je lepšie trikrát vyhorieť než sa raz sťahovať, nie? Ale aspoň som mohol zredukovať počet kníh, ktoré som si bral so sebou. Väčšinu som venoval do knižnice kláštora Trapistov v Novom Dvore. Aj tak mi ich ale zostalo dosť.

Čo prajú biskupovi Františkovi Radkovskému v novom pôsobisku :

Tomáš Holub, biskup plzenský: "Držím palce pred Hospodinom otcovi biskupovi Františkovi k tomuto zmysluplnému a odvážnemu kroku. A osemdesiat kilometrov nie je žiadna vzdialenosť pre tak dobrú bratskú spoluprácu, ktorú spolu zažívame. "

Juraj Majkov dekan pre Karlovarský kraj: "Je to veľká česť pre celý Karlovarský kraj, že tu bude bývať biskup František. Moc ho tu vítam a dúfam, že tu nájde potrebný odpočinok a pokoj. Zároveň budeme radi za jeho pomoc duchovného. Želám mu, aby čas tu na Karlovarsku strávil požehnane.

Jiří Lodr, riaditeľ Diecéznej charity Plzeň: "Ja aj všetci zamestnanci, dobrovoľníci a klienti Diecéznej charity Plzeň vyprosujeme otcovi Františkovi dobré zdravie a chuť pracovať pre Charitu ako doteraz. Zmena bývania a pôsobenia nášho otca biskupa Františka, prezidenta Diecéznej charity Plzeň, je určite ďalším možným obdarovaním pre Charitu. "

Emeritný biskup plzenský František Radkovský

Narodil sa 3. októbra 1939 v Třešti na Jihlavsku. Po maturite na jedenásťročnej strednej škole v Telči začal v roku 1957 študovať na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Špecializoval sa v odbore – Matematická štatistika a promoval v roku 1962.

V rokoch 1962 - 1964 vykonával základnú vojenskú službu na východnom Slovenskom, neskôr pracoval ako matematický štatista v Štátnom výskumnom ústave pre výskum automatizácie sklárskeho priemyslu v Pedagogickom ústave ČSAV, kde sa podieľal na príprave modernizácie výučby matematiky.

V roku 1966 nastúpil do kňazského seminára a začal študovať na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte - Litoměřice. Kňazské svätenie prijal v Prahe 27. júna 1970. Po vysviacke pôsobil dva roky ako kaplán - Mariánske Lázně a od roku 1972 bol duchovným správcom Rímskokatolíckej farnosti Povýšenia sv. Kríža - Františkové Lázně.

17. marca 1990, bol pápežom Jánom Pavlom II. vymenovaný za titulárneho biskupa Aggarského a zároveň svätiacím biskupom pražským. Biskupskú ordináciu prijal v Prahe z rúk pražského arcibiskupa kardinála Františka Tomáška 7. apríla 1990. Za biskupské heslo si zvolil slová z 1. listu apoštola Jána: "Uverili sme v lásku".

31. mája 1993 ho pápež Ján Pavol II. menoval za za prvého biskupa novozriadenej plzenskej diecézy a 10.júla 1993 sa ujal jej riadenia. Pápež František prijal jeho rezignáciu na tento úrad 12. februára 2016.

Od založenia Biskupskej konferencie ČSFR bol jej generálnym sekretárom. Túto funkciu zastával aj po rozdelení štátu a vzniku Českej biskupskej konferencie až do 7. júla 1993. Pri Českej biskupskej konferencii je emeritný biskup František zodpovedný za laikov a ekumenizmus. Je členom Rady pre Charitu ČBK.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025